Крајем 19. и почетком 20. века мајкама су саветовали да за своје синове бирају ружичасту боју ако желе да постану мужевни, а за девојчице плаву боју ако желе да постану женствене.
Розе за девојчице, плава за дечаке... То нам је најчешћа перцепција боја када их повезујемо са половима.
Тај стеротип силно је желео да разбије новинар Бусинесс Инсидера који је кроз разговор са стручњаком за боје, професором Гавином Евансом, открио чињенице које многима и нису тако познате.
- Плава боја се, барем у појединим деловима Европе, дуго сматрала женском бојом јер је те боје наводно била хаљина Девице Марије. Ружичасту су сматрали као мужевну варијанту црвене боје, која се такође сматрала женском - истакао је Еванс.
Прочитајте још: Овакав случај забележен је пре 412 година: Први пут у историји дечак рођен са три пениса, лекари остали у шоку (ФОТО)
- Али половином 20. века то се почело мењати и ођедном смо педесетих имали неколико рекламних агенција које су на све могуће начине гурале ружичасту боју као искључиво женску боју. Промена се догодила и усвојила прилично брзо - објаснио је Еванс.
Крајем 19. и почетком 20. века мајкама су саветовали да за своје синове бирају ружичасту боју ако желе да постану мужевни, а за девојчице плаву боју ако желе да постану женствене.
То је био прилично раширен савет.
Прочитајте још: "То је најпозитивнија боја на свету и чини ме срећном": Ево како ова жена проводи дане окружена ЗЕЛЕНОМ бојом (ВИДЕО)
У својој књизи "Прича о бојама" (Тхе Сторy оф Цолоур) говори како смо "бомбардовани" различитим мишљењима, значењима и чињеницама о бојама, зависно од културе.
На пример, људи са енглеског говорног подручја црну боју повезују са смрћу, а зелену са зависти. Али као што се може видети на примеру плаве и розе, то се врло лако може променити.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ