Осим ако не кампујете у природи, велика је вероватноћа да се редовно туширате и тако одржавате хигијену.
Опште препоруке су те да је добро туширати се једном на дан у топлијим месецима године, док је у оним зимским довољно и једном у два дана због претераног исушивања коже.
Ипак, с тиме се не слажу сви, посебно људи који тврде како кожа има своју природну заштиту у облику себума који чува њен здрав сјај и пХ, па је по њима прање најбоље свести на само онолико колико је нужно.
Прочитајте још: Ево колико често треба мењати дезодорансе
Управо је резултате прескакање туширања неколико дана одлучио да провери тим научника како би открили истину - Има ли штете у свакодневном туширању? Ево шта су открили:
Лоше бактерије стварају дисбаланс
Људска кожа је прекривена бактеријама (с око чак 1.000 различитих типова) као и гљивицама (додатних 80 типова). Већина тих микроба је добра за нас и помажу нам у борби са оним лошима. Оно што сапун и вода раде јесте то да помажу добрим бактеријама у борби с опасним клицама, а без тога наше тело постаје рањивије на разне инфекције и проблеме с нехигијеном од бактерија које покупимо свугде - од јавног пријевоза, теретане, с радног места и контакта с другим људима.
Прочитајте још: Препознајте ХРОНИЧНИ УМОР: Симптоми које не треба да игноришете
Нетуширање штети кожи
Ако се кожа не пере, на њој се накупљају масноће и прљавштине, што узрокује зачепљење пора и упале у облику бубуљица и иритације. То се односи и на оне који пате од разних екцема, који могу да погоршају своју ситуацију избегавањем прања, а постоји чак и службено здравствено стање које се односи на кожу са запостављеном хигијеном, "дерматис неглецта".
Прочитајте још: УПОЗОРЕЊЕ ЛЕКАРА: Ово је начин на који се никако не смете борити против ХЛАДНОЋЕ
Мирис се неминовно јавља
Доказано најинтензивнија последица нетуширања, као и она која се прва јавља, је неугодан мирис. Без обзира на количину активности људско тело увек производи зној, који је један од начина решавања токсина из организма. Бактерије које се у таквој ситуацији умножавају на кожи производе гасове како конзумирају протеине и масне киселине, а то производи чак 30 различитих мириса, у зависности од исхране и хормоналног статуса појединца. Туш слободно користите свакодневно, али изегавајте свакодневно коришћење гелова и агресивних средстава и посебно у зимским месецима је добро да се повремено окупате обичном водом, саветују научници.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ