Verovatno ste čuli da su ovi mikroorganizmi i jedinjenja u hrani i suplementima dobri za vas. Ali kako oni funkcionišu i kako možete optimizovati njihove potencijalne zdravstvene koristi?
Probiotici su mikroorganizmi koji se obično nalaze u raznim namirnicama, a jedna od najčešćih koju konzumiramo je jogurt. Oni sadrže mikroorganizme koji mogu biti od koristi za zdravlje našeg mikrobioma — grupe mikroorganizama (gljivice, bakterije i virusi) koje žive u određenom delu tela, kao što je koža ili gastrointestinalni trakt. Prema Nacionalnom institutu za istraživanje ljudskog genoma, zdravi mikrobiomi mogu imati pozitivan uticaj na naše ukupno zdravlje.
Zdravstvene prednosti probiotika
Ideja o konzumiranju živih mikroorganizama za unapređenje zdravlja datira barem iz ranih 1900-ih, kada su naučnici prvi put počeli da povezuju dobre mikrobe i prevenciju bolesti.
Sve veći broj studija pokazuje da probiotici takođe mogu pružiti koristi delovima tela izvan digestivnog trakta, što ukazuje na poboljšanja zdravlja usta, jetre, kože i urinarnog trakta.
Šta su prebiotici?
Prebiotici su komponente u nekim namirnicama koje deluju kao ishrana za probiotike, piše Everyday Health. Prebiotike možete dobiti i iz hrane i suplemenata, ali za razliku od probiotika, oni nisu mikroorganizmi. Umesto toga, to su komponente određenih namirnica koje deluju kao hranljive materije za korisne mikrobe koji su već u vašem telu, na mestima kao što je debelo crevo.
Prebiotici u osnovi podržavaju zdrave mikroorganizme kao što su probiotici tako što im obezbeđuju hranljive materije kako bi im pomogli da napreduju, što zauzvrat može pomoći zdravlju vašeg mikrobioma.
Ova jedinjenja se prirodno nalaze u namirnicama kao što su beli luk, crni luk, artičoke i banane.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU