Imate dovoljno godina, a nikako da počnete da ustajete na vreme i izvršavate obaveze bez stalnog kukanja da jednostavno ne možete da se probudite rano, jer niste jutarnji tip, ali u tome nikako ne uspevate?
Utešno je znati da je ovaj osećaj blizak velikom broju ljudi, ali to, ipak, ne znači da ne možete da promenite svoju naviku kasnog odlaska na spavanje i još kasnijeg izlaska iz kreveta.
Pročitajte još: Naučnici dobili ŠOKANTNE podatke: SREĆNIM LJUDIMA je mozak drugačiji!
Iako bioritam u suštini nasleđujemo od roditelja, svesnom promenom ponašanja možemo da ga izmenimo, i to u samo četiri koraka - tvrdi američki psihijatar Kolet Hauard: - Morate samo da pokažete voljni momenat i sve će polako doći na svoje.
Izračunajte koliko spavate
Pre svega, trenutak je da napravite iskrenu računicu. Mesec dana vodite evidenciju o tome u koliko sati odlazite na spavanje, a u koliko ustajete. Mogli biste se iznenaditi otkrićem da nedovoljno spavate, što znači da vam je teško da se rano budite iz tog razloga, a ne zato što ste noćna ptica.
Pronađite savršenu dozu sna i ugasite TV.
Saznajte koliko vam je sna potrebno
Svakome je potrebno da se kvalitetno naspava, ali nekima je dovoljno manje, a nekima više od osam sati sna. Preporuka je da proverite svoju dozu, tako što ćete za vreme godišnjeg odmora ili tokom vikenda, kada je vaš budilnik isključen, redovno beležiti koliko dugo ste spavali i posle koliko sati ste se sami probudili.
Pripremite se za odlazak u krevet
Pola sata pre odlaska na spavanje ugasite TV i kompjuter, istuširajte se toplom vodom, udobno se smestite u krevet i razmišljajte o nečem lepom i prijatnom. Vrlo je važno u kojim uslovima provodite noć. Spavaća soba treba da bude mirna i tamna, jer svetlost i zvuk ometaju lučenje melatonina, hormona koji poboljšava kvalitet sna, a ljudsko telo ga proizvodi u toku noći, u mraku. Idealna temperatura prostorije je 21 stepen celzijusa, pa nemojte previše da je zagrevate.
Pročitajte još: Dnevno nam kroz glavu prođe 6.200 misli, a njihovo MERENJE može da PREDVIDI čovekovu LIČNOST
Ustanite čim budilnik zazvoni
Većina ljudi gotovo redovno pomera satnicu alarma na još pet minuta nakon što se on prvi put oglasi, pa još pet... misleći da će se naspavati dodatno. Ali upravo takvo cepkanje donosi više štete nego koristi, pa iz kreveta ustajemo još teže. Zato se naterajte da budete na nogama čim sat zazvoni za ustajanje.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU