Jutarnja kafa ima loše nuspojave, ukoliko se pije pre doručka.
Premda kafa ima i brojne zdravstvene benefite, nutricionista Branka Mirković objašnjava zašto ovaj mnogima omiljeni napitak ni u kom slučaju ne smete da pijete na prazan želudac.
Supstance koje sadrži kafa podstiču, slično kao i kod nikotina i alkohola, proizvodnju želudačne kiseline.
Pročitajte još: Zašto se KAFA pije uz čašu vode?
- Kafa "napada" sluznicu želuca, a kao posledica se može javiti gorušica i smetnje sa probavom. Osim toga, kafa najpre podiže pritisak, pa ga onda obara, jer izaziva dehidraciju. Zato je vrlo važno pre kafe popiti vodu. Naročito je to važno ujutru, kada je organizam inače dehidriran. Dakle, kada ustanete prvo popijte tri decilitra vode, pa onda sve ostalo - savetuje nutricionista.
Takođe, iako postoji verovanje da jutarnja kafa razbuđuje, američki naučnici su otkrili da kafa uopšte nema "razbuđujuće" delovanje jer je ujutro nivo kortizola kod ljudi već i tako dovoljno visok.
Naime, ujutro se oslobađa hormon stresa kortizol i podstiče razmenu materija, dakle prirodno nas razbuđuje. Dodatni kofein iz kafe će zapravo smanjiti delovanje, odnosno pobrinuće se za to da hormonu stresa treba više vremena kako bi se vratio na normalan nivo.
Ako ipak ne želite da se odreknete jutarnje kafe, uvek dodajte malo mleka, a pre toga pojedite barem malo hleba ili pahuljice. Tako možete bezbrižno da uživate u kafi – bez straha od neželjenih nuspojava.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU