Vazduh u vašem domu može da bude kvalitetniji uz nekoliko jednostavnih izmena.
Kvalitet vazduha u zatvorenom prostoru može biti dva do pet puta zagađeniji od spoljnog, a pošto Agencija za zaštitu životne sredine procenjuje da ljudi 90% svog vremena provode u zatvorenom prostoru, to je velika stvar.
Pročitajte još: Tri PRIRODNA ANTIBIOTIKA koja će uništiti bakterije i ojačati IMUNITET!
Loš kvalitet vazduha može ugroziti zdravlje vaše porodice, pa je važno držati dalje od kuće stvari koje izazivaju zagađenje i pobrinuti se da vaša kuća bude dobro provetrena. Sledite ove savete Američkog udruženja za pluća da biste započeli sa prečišćavanjem vazduha koji udišete svaki dan.
1. Ne dozvoljavajte pušenje u zatvorenom prostoru.
Budući da su cigarete štetne, nikome ne dozvolite da puši u vašem domu. Ne postoji bezbedan nivo pasivnog pušenja. Zamolite pušače da cigaretu popuše napolju.
2. Ne ostavljajte automobil u praznom hodu u garaži.
Sagorevanje gasa ili drugih goriva u zatvorenom prostoru može proizvesti opasne nivoe zagađenja vazduha u zatvorenom prostoru i smrtonosni ugljen -monoksid.
3. Koristite boje sa niskim sadržajem isparljivih organskih jedinjenja.
Boje oslobađaju tragove gasova mesecima nakon nanošenja - iako se čini da su potpuno osušeni i da miris nestaje.
4. Sredite sva curenja.
Kiša i visoka vlažnost mogu dovesti vlagu u zatvorenom prostoru, što može dovesti do pojave plesni. Sama vlaga, čak i bez plesni, povezana je s većim rizikom od kašlja i simptoma astme.
5. Očistite klima uređaj.
Pomozite da se okidači za astmu drže dalje od vaše kuće tako što ćete otkloniti curenje i kapanje čim počnu. Stajaća voda i visoka vlažnost podstiču rast grinja i buđi i plesni.
6. Smanjite broj tepiha u domu.
Tepisi hvataju nezdrave čestice, uključujući hemikalije, grinje, prljavštinu kućnih ljubimaca, prljavštinu i gljivice i usisavanjem mogu da se nađu u vazduhu. Podovi od tvrde površine, poput drveta, pločica ili pluta, mogu se lako očistiti vlažnim brisanjem.
7. Provetrite radi kontrole vlažnosti.
Pravilna ventilacija jedan je od najboljih načina za zaštitu i poboljšanje vazduha u vašem domu. Visok nivo vlage povećava vlažnost i rast plesni, što može dovesti do kašlja i napada astme kod osoba s alergijama.
8. Čuvajte se formaldehida.
Formaldehid je gas koji se nalazi u mnogim kućnim proizvodima, poput dezinfekcionih sredstava, lepkova, insekticida i iverice. To je kancerogen i može uzrokovati zdravstvene probleme koji uključuju kašalj, iritaciju oka, nosa i grla, osip na koži i simptome slične astmi.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU