Grupa naučnika koja se bavi istraživanjem spavanja i sna tvrdi kako je razvila metod koji će vas transformisati u jutarnji tip čoveka koji će se buditi radostan i manje trom.
- Pandemija je inerciju spavanja pretvorila u učestali problem, a reč je o stanju između sna i budnosti koje karakteriše osećaj zamagljenosti, smanjenih sposobnosti i želje da se vratimo spavanju - kaže Kejt Kaplan, naučnica koja se bavi istraživanjem poteškoća sa spavanjem.
Kaplan smatra da živimo u jedinstvenom vremenu kad je reč o spavanju. Mnogima je pandemija promenila rutinu i imamo utisak da smo umorniji nego što smo bili pre pandemije.
Pročitajte još: Razbijamo MITOVE: Evo da li se KAFOM zaista možemo otrezniti
Kaplan i njene kolege osmislile su metod sa 6 principa koji pomažu da se smanji osećaj pospanosti.
Oduprite se potrebi da ugasite alarm
Jednostavno ostavite alarm i ustanite, jer ako stisnete "snooze" ometate REM fazu spavanja. Ako tu fazu stalno prekidate, osećaćete se zamagljeno i nenaspavano. Iako vam se čini da će vam pomoći još samo koji minut sna, učinak je zapravo suprotan. Osim što je poželjno da ustanete kad alarm zazvoni, Kaplan savetuje i da se svakog dana budite u približno isto vreme.
Istuširajte se ili umijte hladnom vodom
- Mislimo da je hladnoća ključna. Ako su nam ekstremiteti hladni, poput ruku i nogu, osećamo se budnije nego inače - kaže Kaplan.
Sastojci: Poboljšava varenje i ubrzava mršavljanje: Sve prednosti ČIA SEMENKI za naše zdravlje
Izložite se sunčevim zracima
- Jako je važno tokom jutra biti na suncu, posebno ako inače ne izlazite iz kuće. Jutarnje sunčanje je najmoćnije sidro oko kojeg se obavija vaš unutrašnji ritam - kaže Kaplan.
Slušajte muziku koja vas podstiče na akciju
Slušanje dinamične muzike odličan je način da iz polusna uskočite u dimenziju stvarnosti.
Nazovite prijatelja
- Svaki društveni kontakt omogućuje budnost - kaže Kaplan ističući kako možete da razgovarate sa prijateljima, ukućanima ili omiljenom prodavačicom u prodavnici.
PRATITE NAS NA INSTAGRAMU i FEJSBUKU