Bez obzira na potencijalne opasnosti od pranja piletine, zaista nema razloga za takvu praksu.
Mnogi piletinu pre pečenja detaljno peru vodom verujući da tako uklanjaju bakterije s mesa. Ipak, ovo nije dobro jer se bakterije samo šire sudoperom i kuhinjskim elementima, a mogu završiti i na odeći.
Pročitajte još: Ovde suncobran i ležaljke NE PLAĆATE, hrane ima KOLIKO ŽELITE, a za decu je sve BESPLATNO (FOTO)
Stručnjaci kažu da je jedini pravi način za potpuno uništavanje bakterija taj da se meso peče na odgovarajućim temperaturama. Većina ljudi koji peru piletinu misle kako na taj način uklanjaju bakterije s nje. Premda jesu u pravu kada pretpostavljaju da sirova piletina često vrvi od bakterija kao što je kampilobakterija ili salmonela, pranje vodom ne pomaže protiv toga.
I profesionalci se svađaju
Naprotiv, takva praksa čak pogoršava problem, jer voda može raširiti bakterije oko sudopera, po kuhinjskim elementima, pa čak i vašoj odeći. Centar za kontrolu i prevenciju bolesti tvrdi da je jedini siguran način za eliminaciju bakterija kuvanje piletine do odgovarajuće temperature, a ova pravila se odnose i na druge vrste mesa i ribe.
Pročitajte još: Stručnjaci otkrivaju: Ove NAMIRNICE ne biste trebali da držate u FRIŽIDERU
Minimalna temperatura kuvane piletine treba biti 165 stepeni. Čak su i profesionalni kuvari podeljeni po ovom pitanju. Čuvena Julia Child bila je nepokolebljivi pristalica pranja piletine, dok je Ina Garten nedavno potvrdila kako nema potrebe za time.
Foto: Piksabej
Koja je u pravu? Garten na svojoj strani ima nauku, koja podržava njen stav, i bez obzira na potencijalne opasnosti od pranja piletine, zaista nema razloga za takvu praksu, osim eventualnoga robovanja dugogodišnjim navikama.
Pročitajte još: Jedite JABUKE i imaćete blistavo beo OSMEH
Ostajete li i nakon ovoga lojalni pranju piletine, pobrinite se barem da posle toga pravilno dezinfikujete sve površine s kojima je prskanje moglo doći u kontakt, kako bi se sprečila masovna kontaminacija.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJBUKU