Без обзира на потенцијалне опасности од прања пилетине, заиста нема разлога за такву праксу.
Многи пилетину пре печења детаљно перу водом верујући да тако уклањају бактерије с меса. Ипак, ово није добро јер се бактерије само шире судопером и кухињским елементима, а могу завршити и на одећи.
Прочитајте још: Овде сунцобран и лежаљке НЕ ПЛАЋАТЕ, хране има КОЛИКО ЖЕЛИТЕ, а за децу је све БЕСПЛАТНО (ФОТО)
Стручњаци кажу да је једини прави начин за потпуно уништавање бактерија тај да се месо пече на одговарајућим температурама. Већина људи који перу пилетину мисле како на тај начин уклањају бактерије с ње. Премда јесу у праву када претпостављају да сирова пилетина често врви од бактерија као што је кампилобактерија или салмонела, прање водом не помаже против тога.
И професионалци се свађају
Напротив, таква пракса чак погоршава проблем, јер вода може раширити бактерије око судопера, по кухињским елементима, па чак и вашој одећи. Центар за контролу и превенцију болести тврди да је једини сигуран начин за елиминацију бактерија кување пилетине до одговарајуће температуре, а ова правила се односе и на друге врсте меса и рибе.
Прочитајте још: Стручњаци откривају: Ове НАМИРНИЦЕ не бисте требали да држате у ФРИЖИДЕРУ
Минимална температура куване пилетине треба бити 165 степени. Чак су и професионални кувари подељени по овом питању. Чувена Јулиа Цхилд била је непоколебљиви присталица прања пилетине, док је Ина Гартен недавно потврдила како нема потребе за тиме.
Фото: Пиксабеј
Која је у праву? Гартен на својој страни има науку, која подржава њен став, и без обзира на потенцијалне опасности од прања пилетине, заиста нема разлога за такву праксу, осим евентуалнога робовања дугогодишњим навикама.
Прочитајте још: Једите ЈАБУКЕ и имаћете блиставо бео ОСМЕХ
Остајете ли и након овога лојални прању пилетине, побрините се барем да после тога правилно дезинфикујете све површине с којима је прскање могло доћи у контакт, како би се спречила масовна контаминација.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈБУКУ