Вероватно нисте ни свесни да свакога дана сами себи изговорите бар једну белу лаж
Сваки човек нешто пориче. Самообмана или лагање самог себе је једноставно лажно уверење - а лажна уверења могу да задовоље важне психолошке потребе човека, нпр. поверење у своје способности, каже др Шарам Хешмат за Псицхологy Тодаy.
Ово су мале, беле, лажи које себи изговарамо сваки дан.
Извињење све може да среди
Извињење никоме не поправља ствари аутоматски. "Када људи кажу себи да извињење чини све бољим након увреде, они лажу себе о потенцијалној дуготрајној штети, а то је губитак поверења", каже психолог Сет Мејерс за Псицхологy Тодаy. "Оно што је најважније, рећи себи да извињење чини све бољим спречава људе да заврше посао јер нема сигурности и поверења.
Престара сам да бих се променила
Никада нисте премлади или престари да бисте променили свој живот. "Са пет година Моцарт је већ био компетентан за клавир и виолину, а са 76 година Нелсон Мандела постао је председник Јужне Африке. Истина је да никада нисте премлади или престари", каже Даскал.
Нисам повређена, љута сам
Ако сте љути због нечега, запитајте се да ли је оно што можда заиста осећате повређеност.
"Запамтите да људи могу да осете више од једне емоције у исто време и да такође могу искусити низ различитих емоција ако су самосвесни и искрени према себи“, каже Мејерс. Он је у свом клиничком раду открио да се појединци који пријављују да се осећају љуто или заглаве у спирали беса често заправо осећају више повређено него љуто, иако се труде да избегну признавање да су повређени.
Не осуђујем друге
Постоје велике шансе да подсвесно осуђујете друге. "Сви ми судимо људима“, каже Даскал. "Истраживачи кажу да долазимо до првог закључка за мање од секунде. У неким случајевима ми сами осуђујемо, гледајући како се меримо и уклапамо."
Трава је зеленија у туђем дворишту
Да ли сте уверени да би живот био бољи када би изгледао као оно што видите на друштвеним мрежама?
"С обзиром на утицај друштвених медија, на пример, који могу да представљају изманипулисану слику, друштвене снаге напорно раде на продаји сна и подстицању фантазије – или лажи – у односу на стварност“, каже Мејерс.
"Иако ће порив да се верује да ће добијање новог, бољег посла, лепше куће или чак зарада много више новца коначно довести до задовољства, такве ствари ретко воде до истинског задовољства. Сходно томе, људи често открију да кад стигну на место за које су себи рекли да ће их коначно учинити срећним, оно их заправо не чини много срећнијим.”
(Сенса)
БОНУС ВИДЕО