Кућне биљке нису имуне на долазак зиме, иако се налазе у клими са контролисаном температуром
На собне биљке, било да се ради о кућним биљкама током целе године или о биљкама које сте унели унутра, може да утиче неколико фактора "зимског стреса", укључујући температуре које варирају од дневне топлоте до вечерње хладноће, сув ваздух и кратке дане који смањују количину светлости.
Различите биљке могу да имају различите потребе када је у питању нега током зиме. Уопштено гледано, покушајте да имитирате зимске услове у регионима у којима су ове врсте аутохтоне. На пример, биљке које потичу из тропских подручја џунгле, где постоји мала разлика између услова зими и лета, често немају исти период мировања као биљке које потичу из умеренијих зона. Иако постоје неке опште смернице, запамтите да је циљ увек да опонашате природно зимско станиште биљке у мери у којој то можете.
Прочитајте још: Најбоље биљке за држање у спаваћој соби: Оне не траже много светла
Прилагодите рутину заливања
Већини собних биљака је потребно мање воде током зиме. Иако је истина да је зимски ваздух сувљи, биљке имају спорији раст током хладнијих месеци, а неке чак и потпуно мирују. Због тога је биљкама потребно мање воде да би биле хидриране, а прекомерно заливање може да доведе до труљења корена. Имајте на уму да различите биљке имају различите потребе за водом, кактусима отпорним на сушу и другим сукулентима можда уопште неће требати заливање, док неким тропским крајевима и даље може да буде потребно редовније заливање.
Површинско земљиште може брже да се осуши током зимских месеци, али то није добар показатељ да је биљци потребна вода. Пробајте тако што ћете да ставите прст у земљу да бисте утврдили да ли је земљите суво центиметар или два испод површине.
Додатни савет
Не користите хладну воду за заливање кућних биљака. Користите воду која је собне температуре да бисте избегли шокирање корена биљке.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ