Ова биљка води порекло из централне Кине и Кореје, а већ вековима се култивише у Јапану.
Сибирски лимун, латински назив Poncirus trifoliata, из фамилије Citrus. Назив Сибирски лимун није добила по свом пореклу, већ по чинњеници да је веома отпорна на ниске температуре до чак -30 Ц. Самим тим њен узгој могућ је и у Србији. Неко је назива и тролисна наранџа, кинеска или јапанска наранџа итд.
Прочитајте још: Како да вам АМАРИЛИС цвета током целе зиме? Кључ је у времену садње (ФОТО)
Фото: Депозит
Да ли је јестив?
Bиљка помало опорог и киселкастог укуса. Садржи седам пута већу дозу витамина Ц од обичног лимуна.
Његов лековити сок неутралише дејство слободних радикала и чини организам отпорнијим.
Њено декоративно стабло даје нам у јесен лековите плодове од којих се праве укусна мармелада, ликери и освежавајући сокови. Одличан је лек за подизање имунитета те га је пожељно додати и у чај у случају прехладе или грипа.
Садња
Гајење ове врсте биљке није захтевно, али тражи да будете стрпљиви, поготову ако почињемо од семена.
Лимуново семе мора се ослободити меснатог омотач. Затим га морамо држати у плитком суду и сушити га око 4 недеље у умерено топлој просторији.
Када семе положимо у земљу (комбинација тресета и песка) прекрићемо га слојем земље чија је дебљина до 1 цм. Морамо водити рачуна да земља не буде сува.
Прекријте суд стакленом плочом како би се одржала оптимална температура.
Након недељу дана никнуће мала биљка те померите мало заштиту у страну, а након две недеље у потпуности скините стакло. Са шест недеља биљке су спремне да свака добије своју саксију.
Фото: Депозит
Одржавање
Иако је сасвим у реду да остане украсна биљка, уколико желите да уживате у његовим изузетно здравим плодовима, неопходно је да га калемите. Такође, потребно је да га орежете у пролеће.
Воли редовно и умерено заливање и ђубриво за цитрусе. Уколико је зиму провео у затвореном простори, чим прилике дозволе, изнесите га на ваздух.
Обожава туширање, па га почастите кад год можете.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ