Савременој деци, свакодневно суоченој са огромним протоком информација на Интернету, прилично је тешко да се концентришу на часове и домаће задатке
Чак и ако вам се чини да су вам деца иста као што сте били у детињству, то није сасвим тачно. Представници такозване генерације алфа рођени су у ери јавног интернета и паметних телефона. Као резултат тога, боље су упућени у технологију, надмашују своје родитеље у способности брзог тражења информација и лакше се прилагођавају променама у свету око себе.
Укратко, ментална математика (понекад се тако назива популарна техника) створена је за хармоничан и свеобухватан развој интелекта.
Међутим, свака медаља има лошу страну. Према научницима, деца која проводе много сати дневно са телефоном у рукама (по правилу је реч о рођенима после 2010. године) имају потешкоће у концентрацији, лошије савладавају егзактне науке, често су расејана и тешко се удубљују у изучавање школских предмета.
Прочитајте још: Хормони среће и вежбање: Ево после ког времена се ослобађа ендорфин
Научници су развили посебну технику која помаже да се побољша учинак деце у школи и заинтересује их за проучавање тачних наука. Ради се о менталној аритметици. Укратко, ментална математика (понекад се тако назива популарна техника) створена је за хармоничан и свеобухватан развој интелекта.
Захваљујући њој, људи уче да рачунају у свом уму. У раду са ученицима користе се абакуси и соробани – посебне табле за бројање. Строго говорећи, нема разлике између њих. Ово је исти уређај, који се у Јапану назива соробан, ау другим земљама света - абакус.
Како се спроводи ментална аритметика
Учење бројања у уму - Овакви часови се заснивају на визуелизацији менталне мапе, када се главне мисли и кључне речи преносе помоћу шематских слика.
Прочитајте још: Да ли имате неки од ових СИМПТОМА? Ово је 10 ОПАСНИХ болести узрокованих МОБИЛНИМ ТЕЛЕФОНИМА
Употреба механичких рачуна - Рачуни се користе за решавање аритметичких задатака, укључујући и сложене. Такве вежбе развијају фину моторику и визуелну меморију.
Вежбе логичког мишљења - Наставници користе једноставне игре и магичне трикове како би помогли ученицима да развију вештину бројања и самостално граде логичке ланце у току учења математике.
Развијање концентрације и пажње - Ова вештина се тренира током употребе свих наведених техника. Временом то постаје аутоматски за дете.
Прочитајте још: Три идеалне врсте послова за особе СКЛОНЕ ДЕПРЕСИЈИ:Стручњаци дали мишљење
Шта даје ментална аритметика: предности технике
Захваљујући редовној настави, ученици постају јачи не само у математици и другим егзактним наукама. Временом, они и њихови родитељи виде и друге позитивне промене:
- Развој памћења. У току наставе, памћење се стално обучава и побољшава се вештина памћења нових информација.
- Развој финих моторичких вештина. Ово се олакшава радом са рачунима абакуса.
- Повећање академског учинка. Часови менталне аритметике олакшавају савладавање школског програма – то се односи на све предмете, па и на хуманистичке.
- Формирање интересовања за учење. Уместо досадних стубастих прорачуна и набијања материјала, деца се уче да граде логичке ланце и примењују разумљиве шеме које стварају интересовање за стицање нових знања.
- Развијање вештине бројања без калкулатора. Ова вештина ће помоћи детету да реши сложене проблеме на часовима математике и даље.
- Развој концентрације. Ученици се боље концентришу, постају мање расејани и не ометају их спољашњи стимуланси.
- Способност да се дубоко удуби у проучавање предмета. Техника развија навику да се детаљно разуме тема која се проучава.
- Развијање вештина обављања више задатака. Веома корисна вештина која ће вам добро доћи не само у школи, већ и касније у одраслом добу.
- Способност да завршите оно што сте започели. На часовима менталне аритметике, наставници помажу ученицима да развију тако важан квалитет као што је одлучност.
- Развој визуелно-просторног мишљења. Помаже у примени нестандардних приступа у решавању сложених проблема.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ