Марина Брашић каже да је нормална појава да се на крају школске године тинејџери напију, али родитељи то могу да спрече.
Вест да је група од 16 малолетника синоћ је пребачена на ВМА, а деветорица су била у бесвесном стању, забринула је родитеље. Психолози се, међутим, слажу да су родитељи закаснили са бригом и да су то требали да ураде још - зимус.
Прочитајте још: Застрашујуће: Број производа БРЗЕ ХРАНЕ намењене искључиво деци повећан 7 пута у последњој деценији!
Јун је најризичнији месец за тинејџере
Јун је увек најризичнији месец за родитеље адолесцената, јер после краја школске године тинејџери често немају кочнице. На крају шкосле године сви тинејџери желе да експериментишу, а ове године је то поготово случај зато што су месецима били затворени и без могућности слављења журки.
Сви тинејџери експериментишу у јуну.
- Нормално је да тинеџери истражују, да експериментишу, али питање је колико су припремљерни за то - каже Марина Брашић, психотерапеут.
Припремите децу на алкохол
Брашићева упозорава родитеље да децу треба да припреме за сусрет са алкохолом. Не на крају школске године, већ месецима пре тога.
Разговор о алкохолу се води у јануару...
- Родитељи треба да разговарају са децом око тога како се узима алкохол и које су количине нормалне. Када се деси пијанство тада је касно за разговор. Разговара се пре него што дође до групног окупљања. Сигурна сам да родитељи знају да су деца и пре тога била у контакту са алкохолом. Ту тему треба да отворе далеко раније - истиче психотерапеут.
Прочитајте још: Кључна ствар у родитељству: ТРИ разлога зашто је важна РУТИНА!
Како се разговара са децом?
Приликом разговора родитељи не треба да прете деци, јер ће сигурно пробати алкохол.
- Требада им објасне како се алкохол пије и колико је нормално попити и да "чашица" није проблем. Деци треба да смирено објасне како да себе не доведу до стања да буду ван контроле. Сада је све доступно, не само алкохол, него и наркотици и веома је важно да сами не експериментишу, већ да знају све опасности - напомиње Брашићева.
Прочитајте још: Дефектолог упозорава: Уместо у парк деца данас иду на палачинке и то објављују на Инстаграму
Да ли је могуће да деца неће пробати алкохол после разговора са родитељима?
- Наравно да ће пробати, али ако им се пријатељски објасни којим ризицима се излажу ако претерају мања је вероавтноћа да ће се обезнанити. Најопасније је када деца само експериментишу и процењују колико ће пити. Понесени друштвом спремни су на све - закључује психотерапеут Марина Брашић
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ