Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

НЕМАЧКИ НАЧИН ВАСПИТАЊА ДЕЦЕ: У Србији је незамислив и не практикује се у родитељству

Немачки начин васпитања деце је за многе крајње необучан

1675343828_Foto-Shutterstock-vaspitanje-dece.jpg
Фото: Схуттерсток
Oglas

Већина Срба верује како ми имамо најисправнији, традиционални начин васпитања деце, али чињенице нам не иду у прилог.

Наиме, постоји једна ставка која највише побија тврдњу да смо ми супер-родитељи, а та је што се код нас деца тешко осамостаљују, тј. чак и након што пређу тридесету на неки начин остану везана за своје родитеље.

Иако су до нас долазиле чудне информације о томе како Немци васпитавају децу, ових дана можемо чути само похвале на ту тему.

Америчка ауторка Сара Заске је написала књигу о томе како Немци васпитавају своју децу. Немци константно раде на осамостаљивању и оспособљавању деце од малих ногу.

„Када год сам прокоментарисала како никад не бих могла да пустим дете тако, мама у Немачкој би ми рекла – знам, и ја мрзим ово. Стварно мрзим што ово радим, али мора да научи како да се вози метроом, како да се снађе у комшилуку и остале ствари. Једноставно мора“, наводи ауторка, а преноси Задовољна.рс

Заске каже да је све “прилагођено годинама детета”. Једина разлика је што се тај стандард у Немачкој, прилично разликује од остатка света. Ево шта све Немци сматрају “прилагођеним годинама детета”:

1. Пуштају петогодишњаке да користе шибице

Заске каже да је била потпуно шокирана овом чињеницом. Деца која иду у вртић уз инструкције ватрогасаца и присуство компанија за осигурање, потпуно слободно праве велику “срећну ватру”, напољу.

2. Охрабрују децу да што пре бициклом одлазе у школу

Већ са девет година, деца у великим градовима попут Берлина, возе бицкл до школе. Ауторка је била веома скептична да пусти своју ћерку Софију да сама оде до школе, а у то време Софијина другарица је увелико прелазила огромне раскрснице и возила бицикл до школе сваког јутра.

Заске објашњава: “Ако не пустите своје дете да се самостално одвезе до школе – ускраћујете му нешто. Одузимате им личну сатисфакцију. Видим да се моја деца осећају изузетно поносим на саме себе када год самостално обаве нови задатак, то је врло важно када је самопоуздање у питању. Најбоља ствар коју можете учинити за своје дете је да га научите нешто – а потом пустите да то обави само”.

3. Не плаше се бомбона од непознатих људи

Када је ауторка била у метроу у Немачкој са Софијом, која је тад имала две и по године, непозата жена јој је понудила бомбону. Заске је покушала да што дискретније одмери бомбону, а Софија ју је одмах смазала. Маме у Немачкој уче своју децу да никако не крену кући са неким странцем, али се далеко мање плаше слаткиша које странац понуди.

4. Разговарају о репродукцији раније

Заске каже да је нормално да деца у Немачкој, већ са седам година сазнају одакле бебе долазе. Додуше не превише детаљно и формулисано тако да се дете не осећа преплављено инфомацијама.

5. Деца од малих ногу користе праве ножеве

Малишани у Немачкој своје воће секу правим ножевима већ са четири године, наравно уз надзор.

„Укључити своје дете у кување и дати му одређене одговорности, је сјајан начин да се упознају са овим послом“, каже Заске.

БОНУС ВИДЕО:

 

 

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas