Сва деца прођу ову фазу, а родитељима је најболнија
Готово је немогуће да останете мирни када вас дете изненада удари, односно на било који начин повреди. У том случају често се регује бурно, а то је како тврде психолози, једна од највећих грешака. Родитељи у већини случајева ударац повезују са мржњом, агресијом, па чак и љутњом, а у ствари то је емоционална потреба детета да изрази своја осећања, јер не зна на други начин.
Дакле, шта онда родитељ треба да направи када га дете удари? ''Било која радња која укључује физичку бол са ваше стране имаће резултате који неће да буде добар ни за једно од вас. Ионако неугодна ситуација само ће још додатно ескалирати и наставити циклус који укључује физичко насиље'', објашњавају психолози.
Према њиховим речима чак и када не знате чега се ваше дете заправо боји и чини вам се да његова агресија долази ниоткуда, оно заправо овако показује свој страх. Ако на њега одговорите још већом агресијом, ескалираће постојећи страх и повећаће се вероватноћа да агресија постане његов образац понашања. Понекад дететов ударац произлази из радозналости. Наиме, оно током одрастања експериментише и преиспитује границе, то је у већини случајева код мале деце само пролазна фаза, али и прилика да их научите да то не сме да раде.
Како да регујете када вас дете удари?
Најгора ствар коју родитељ може да учини када га дете удари је да виче на њега, вређа га или удари га. Како би дете што боље научило да конролише своје емоције, психолози саветују да треба да реагујете на следећи начин.
''Најпре прихватите његова осећања, дајте му до знања да видите како је љуто или фрустрирано због нечега. Затим поставите чврсте и јасне границе објашњавајући детету да ударац боли и да му исто нећете дозвољавати. Највећа грешка би била да и ви ударите дете да оно види колико боли, јер тиме не постижете ништа".
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ