Породични психолог даје одговор на питање које многи родитељи постављају
Размислите само колико времена проводете испред екрана – без обзира да ли је то ТВ, рчунар, мобилни телефон?
Није изненађујуће што деца траже телефоне, они копирају наше понашање. Уколико им на мобилном откријете игрице и занимљиве снимке за децу, за многе родитеље представља изазов да узму од детета телефон – настаје вика и хистерија.
Породични психолог Викторија Дмитриева открива како да одузмете деци телефон, а да се то не претвори у агонију, свађу и плакање.
Наравно, немогуће је замислити савремени свет без уређаја и дигиталних технологија — деца се више не могу учити и одгајати „на старински начин“. Међутим, ако не контролишете у потпуности време које проводе са паметним телефоном у рукама, могу добити озбиљне проблеме са учењем.
Мобилни телефон – по распореду
Најбоље је ако дете игра игрице или гледа YоуТубе видео записе у исто време током дана – на пример, после часова у вртићу или школи. А викендом – после ручка. Ако дете тачно зна када ћете му дати геџет и колико ће дуго да остане у његовим рукама, неће изазивати бес у неприкладним тренуцима.
Немојте изненада узимати уређај
Мало је вероватно да би вам се допало да вам неко залупи лаптоп или извуче жицу из рутера из утичнице усред радног дана. Да, ваше дете вероватно не решава сложене проблеме (највероватније гледа видео снимке или игра игрице), али нема потребе да му нагло отимате телефон. Упозорите да ћете за 10 минута узети уређај – пустите га да заврши игру и погледа видео.
Ако ваше дете преда свој телефон без икаквих подсетника, жалби или увреда, сагласите се да му следећи пут повећате време испред екрана за 15 минута. Тако ће дете научити да организује своје време са мобилним телефоном, а хистерије ће бити знатно мање.
Занимљиви хобији
Ако нема апсолутно ништа да се ради код куће, наравно, дете ће се изгубити у справама. Можете смислити активност коју ће сви чланови породице радити заједно сваки дан – играти друштвене игре, гледати филм, радити нешто рукама или ићи у шетњу. Размислите о томе који би хоби био занимљив вашем детету – мозаик, моделирање, цртање, вез, плетење, грађевински сетови – постоји много опција. Сваки од њих може бити добра алтернатива гаџетима.
Нека ваш дом буде место сигурности, удобности и љубави за дете
Деца могу упасти у виртуелну стварност ако не могу да се изборе са тешкоћама у стварном свету. Размислите колико пажње посвећујете свом детету? Колико често разговарате са њим, да ли га много критикујете? У каквом је стању ваш брак? Ако породица има удобно и мирно окружење, чланови породице су уједињени и пријатељски расположени, зависност од уређаја можда неће настати.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ