Многе маме ће вам рећи да је њихово дете први зубић добило већ са четири месеца.
Иако живимо у 21. веку, још постоје непознанице о нама самима. У њих спадају и млечни зуби. Зато треба знати ово:
1. Први ничу доњи средњи секутићи, затим горњи средњи секутићи, након њих млечне двојке, доње и горње, затим млечни очњаци, доњи и горњи и на крају млечни кутњаци, горњи и доњи.
Прочитајте још: Шта је ВАЖНИЈЕ од скупих играчака? БЕСПЛАТНО је, а много значи!
Приликом ницања добро је беби понудити грицкалицу од гуме којих на тржишту има у различитим облицима, а најбоље су оне које у себи садрже воду. Такву грицкалицу ставите у фрижидер и самим хлађењем ублажићете болове узроковане ницањем зубића.
2. У литератури обично пише да први зуби ничу након шестог месеца живота до друге године када би клинци требало да имају 20 зубића, по десет у свакој вилици.
Прочитајте још: Превремено рођене бебе ће бити лоше у школи из ОВИХ предмета
Али није баш тако. Многе маме ће вам рећи да је њихово дете први зубић добило већ са четири месеца.
3. Када никне први зубић, макар и само његов врх, почните с прањем. Када купате дете, припремите малу четкицу само за бебу и док јој придржавате главицу да не потоне, другом руком истрљајте четкицом тај зубић. Виђећете да ће се то беби допасти, отвориће уста и чекати.
Прочитајте још: Четири животне ситуације у којима никада НЕ СМЕТЕ ДА ЛАЖЕТЕ децу!
Тиме не само да ћете очистити све наслагице које је беба прикупила током дана од хране и дуде, већ ћете и измасирати околно зубно месо те тиме олакшати ницање идућем зубићу.
4. Заборавите на чишћења беби-штапићима. Они не могу да замене четкицу, а, уз то, беби у устима остају длачице које јој само сметају. Немојте нипошто да користите зубну пасту, јер за тим још нема потребе, а и беби се неће свидети.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ