Први школски дан, сусрет са учитељицом и вршњацима памти се цео живот. Али почетак ове школске године биће потпуно другачији због вируса корона.
Учитељица ће школарцима добродошлицу пожелети са маском на лицу. Како ће настава у специфичним околностима као и мере заштите надлежних утицати на ученике, по чему ће памтити прво школско звоно и први час?
Прочитајте још: Три савета за РОДИТЕЉЕ: Како да помогнете ДЕТЕТУ У ОВОЈ ШКОЛСКОЈ ГОДИНИ
Како ће се у психофизичком смислу то одразити на њих?
- Једина добра ствар у односу на онлајн наставу је то што ће барем упознати учитељицу, видеће како изгледа учионица, чути школско звоно и присуствовати часовима - психолог и психотерапует Љубица Богетић.
Ауторитет више од маске уништава онлајн настава.
Хоће ли малишани моћи да се фокусирају на наставу и да ли ће учитељима због маске бити нарушен ауторитет?
- Не би требало да буде већих проблема због тога што учитељи носе маске, али када говоримо о ауторитету, он би сигурно био нарушен да је реч о онлајн настави јер ученици не би имали никакав контакт са учитељем, нити би га упознали - истиче психолог.
Прочитајте још: Да ли треба ШПИЈУНИРАТИ децу? Обавезно! И то на ОВАЈ НАЧИН, да вас НЕ УХВАТЕ
Другарство нема алтернативу и цену Фото: Депозит
Наша саговорница каже да због физичке дистанце још није јасно како ће изгледати дружење деце на малом и великом одмору и како се уопште то може контролисати.
- Једно је препорука а друго реалност на терену - истиче Богетићева.
Недостатак контаката је највећа последица вируса.
Једино што може да их сачува јесте то што се не познају, али недостатак дружења са вршњацима није добар за децу и постоји бојазан да ће се то дугорочно одразити на њихов психички и емоционални развој.
Недостатак контакта међу вршњацима је једна од највећих последица пандемије и то се већ види код деце кроз испољавање веће агресивности, незадовољства, анксиозности, страхова, повлачење у себе...
Прочитајте још: ДЕТЕ које расте у кући БЕЗ КЊИГА развија ОПАСНУ НАВИКУ
Што дуже буде трајала оваква ситуација, родитељи ће доћи у ситуацију да бирају између физичког и психичког здравља деце, односно да ли да их изолују или да их пусте да се друже како би се осећали боље и задовољније, али тада постоји ризик од заразе.
ПРАТИТЕ НАС НА ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ