Не смете дете да грубо отргнете из виртуелног света. Ово нарочито важи за тренутак у којем он игра видео-игру и опасно се уживео у своју улогу.
Наука је потврдила да виртуелни свет делује на људски мозак хипнотички, па све што се догоди на екрану убаци човека у стање мировања, у којем се осећа добро, када мозак почиње да производи допамин.
Прочитајте још: Мама из Србије ИЗБАЧЕНА ИЗ ВИБЕР ГРУПЕ након што је упутила ПОРУКУ осталима: Сада добија ПОДРШКУ(ФОТО)
Бол и стрес тада нестају. Али ако се уређај нагло искључи, ниво допамина брзо пада, што негативно утиче на организам, па дете почне да осећа тескобу. Зато је потребно бити мудар у том процесу "прекидања".
Изабел Филоса, француски психолог, осмислила је метод по којем ћете "нежно" ублажити дететову зависност од справица модерног доба. Она саветује да будете стрпљиви и доследни, како позитивни резултати не би изостали.
Тотално искључење је опасно за дете.
За почетак морате да узмете у обзир чињеницу да је ово доба доминације виртуелног и да покушај тоталног искључења из њега није могућ нити препоручљив.Онда се упустите у следећи подухват у тренутку док дете игра видео-игру.
- Уколико желите да пребаците малишанову пажњу са телефона и изведете га из виртуелног света, седите поред њега бар пола минута и питајте га како је - саветује психолог.
Покажите му да сте заинтересовани за игру коју игра и лик у који се унео. Чак и ако буде игнорисао сва ваша питања, немојте да одустанете, него проведите још мало времена поред њега. И наставите да га запиткујете о игри.
Док дете игра разговарајте са њим док му не чујете глас.
Пре или касније чућете му глас, што ће бити знак да се постепено враћа из виртуелног света и примећује ваше присуство. То значи да се и ниво допамина поступно смањује и да успевате да изградите мостове између стварног и ирационалног живота. Потом подсетите дете на то да је време да оконча игру и руча, а онда заврши обавезе које има.
Прочитајте још: Постоји добар РАЗЛОГ! Ако вам дете УСТАЈЕ РАНО - радујте се!
Такав, "мек" повратак у стварност пријаће малишану и неће изазвати контраефекат, у смислу да ће у инат вама још више времена проводити уз видео-игре.