Уколико практикујете чишћење сирћетом, о овим стварима поведите рачуна
Бело сирће има широку примену у одржавању хигијене дома и користи се на разне начине, као главни састојак домаћих средстава за чишћење различитих површина.
Познато је да је оно посебно ефикасно у комбинацији са содом бикарбоном.
Зашто треба чистити содом бикарбоном и сирћетом?
Сирће и сода бикарбона се налазе на супротним странама пХ скале, односно мере колико је нека супстанца кисела или базна. Као базна, сода бикарбона раствара органска једињења која чине прљавштину, масноћу и сл, а минерална структура њених честица обезбеђује нежно чишћење без огреботина.
Као киселина, сирће даље разлаже минерале, а комбиновање ових састојака даје невероватне резултате! Када се сода бикарбона помеша са сирћетом, киселина разграђује соду бикарбону, ослобађајући гас угљен-диоксида, који помаже да се нечистоћа у потпуности уклони.
Шта не треба да се чисти алкохолним сирћетом?
Међутим, постоје ограничења када је у питању одржавање хигијене уз помоћ сирћета.
Како истиче Кирсти Бартон, менаџерка дигиталног маркетинга у компанији Алтернативе Флооринг, сирће не би требало да се користи за чишћење текстилних подних облога: тепиха, стаза, простирки...
– То није ефикасно решење јер нема детерџентност – каже она – тако да не чисти ништа боље од обичне воде, а да не помињемо дуготрајан мирис.
И не само што можда нећете добро очистити тепих него ћете можда направити још већи проблем.
– Што је још важније, бело сирће може да остави киселе мрље, као вино, воћни сок или газирано пиће, а то их чини немогућим за уклањање – истиче.
Такође, сирће моћже да разбије деликатна влакна и оставите трагове и да дестабилизује алкално бојене тканине попут памука, тврди Бартонова.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ