Анализа Агенције за енергетику Републике Србије потврђује да ће ове године највећи трошак за грејање имати домаћинства која користе грејна тела на струју и горива за етажно грејање, лож уље и пропан бутан. Најјефтиније ће проћи сви који се греју на дрва или угаљ, јер цена каменог угља није битно промењена.
Према анализираним подацима из прве половине октобра Агенција процењује да ће трошкови грејања на угаљ бити између 49000 и 52000 динара. То значи да је цена каменог угља знатно нижа у односу на пелет, електричну енергију, етажно грејање, али и у односу на трошкове грејања у домаћинствима која користе термоакумулационе пећи.
За разлику од претходне године, цена лож уља је највише порасла и то за чак 54%, а пелета за 22%. Цена каменог угља и осталих енергената није битно промењена.
Када је снабдевање дрва или угља у питању, припреме за грејну сезону, посебно у руралним крајевима, крећу крајем лета. Од површине стамбеног простора и енергента којим се простор загрева зависиће и трошкови грејања током зиме.
Угаљ и дрво – драгоцене сировине
Захваљујући техничком напретку, драгоцене сировине постали су дрво и угаљ и зато је неопходно највише штедети угаљ и енергију насталу из ове сировине.
Власници већине стоваришта у Београду сагласни су да употреба угља из године у годину варира и да је потражња већ неколико година стагнира. Цена каменог угља је за многа домаћинства исплатива, па се зато ово средство за огрев и даље тражи, потврђују на стовариштима. Иако се грађани Србије све више одлучују за алтернативне начине грејања, ипак има сталних купаца који на испоруку мрког и каменог угља стрпљиво чекају.
Уградња ролетни спречава одлив топлоте!
Међутим, за ниже трошкове рачуна током зиме није најважнији енергент. Пресудан јесте, али да би дом био енергетски ефикасан и да би се спречио одлив топлоте било би пожељно уградити квалитетне ролетне, а посебно се препоручује и добра термоизолација дома.
Замена столарије је један финансијски веома захтеван посао и овај подухват није нимало лак. Но, о економичности и ефикасности ПВЦ столарије не треба посебно говорити. Уз адкеватне ролетне, ова столарија представља одличан звучни и топлотни изолатор и у сваки ентеријер се уклапа.
Зашто је квалитетна термоизолација важна?
Ако се термоизолација правилно изведе, онда објекат дише, пара пролази несметано и не задржава се на објекту, нити на његовој фасадној конструкцији. На тај начин се спречава настанак влаге, плесни и кондензације, зграда се механички штити и тако јој се продужава век. Активно се утиче на мању потрошњу енергије и обезбеђује се енергетска ефикасност.
Захваљујући доброј термоизолацији у унутрашњости објекта и лети и зими се обезбеђује пријатна температура и смањује се потрошња енергије и за хлађење и за грејање, штеди се новац и чува околина. Такође, у објекту се ствара здрава микроклима за угодан боравак.
Ипак, у много случајева се значај термоизолације или не истиче довољно или се потцењује. А то је зато што ни пројектанти ни произвођачи не познају довољно правилне начине за постављање квалитетне термоизолације. Због тога у зградарству и привреди настају велики губици. Ипак, са развојем технике, саставни део технолошких постројења и стамбених и пословних обејката постаје термоизолација.