Сигурно сте приметили да данашње мачке одбијају да једу остатке од ручка. И то је добро.
Шокантно је колико много мачке могу да поједу и колико могу да се угоје. Када су мале права је милина гледати их како се радују храни, а онда се, одједно, претворе у лопте.
Прочитајте још: Девојка (22) укључила веш-машину, а после минут је чула ЛУПАЊЕ: Када ју је отворила, ШОКИРАЛА СЕ (ВИДЕО)
Као и људи и мачкама се мења метаболизам, па им се временом килограми "лепе". Такође, мачке које не излазе из стана не би смеле да једу као оне које скачу по дрвећу и прескачу кровове.
Увек доступна храна или уоброчена мачка?
Постоје два приступа исхрани мачака. Први је да их треба "уоброчити", баш као и бебе. Други је да треба увек да имају доступну суву храну.
Мачићи треба да добијају храну чешће, јер расту. То не значи да треба да добијају више, јер њихови мали стомаци не смеју да се "препуне". До пете недеље мачићи обично сисају и мјаукањем дају до знања да су гладни. У другом месецу већ можете полако да их уоброчавате.
До шесте недеље се маче не одваја од мајке.
До трећег месеца би маче требало да једе ујутру (чим устане) и предвече кувану храну (сос или конзерва), обично рибу. Сува храна у гранулама треба да им буде стално на располагању у случају да огладне, али и зато што им обезбеђује потребне витамине и "стругање" зубића.
Одрасла мачка до краја прве деценије живота треба да једе два пута дневно. Обавезно је да добије кувану храну и грануле. Пратите тежину мачке и никада јој немојте давати слаткише. Нарадите је мачијим слаткишима који су од рибе.
Прочитајте још: Својим понашањем пас вам много говори: Ево како да га разумете
Мачке сениори и оне које доје треба да имају посебан режим исхране и о томе се посаветујте са ветеринаром.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ