Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

Како да да разумете шта мачка жели да вам поручи? Истраживања дала нове резултате

Важно је да се никада не плашите мачака – истраживање из 2020. показало је да то и није тако тешко. Само им се треба више смејати. Не на „људски начин“, откривањем зуба, већ на мачји, сузивањем очију и лаганим трептањем.

1729510169_shutterstock_2476383127.jpg
Фото: Схуттерстоцк
Oglas

Посматрајући интеракције мачке и човека, научници су потврдили да овај израз лица чини мачке – слободнијим да приђу људима и да се опусте.

„Као неко ко је проучавао понашање животиња и власник мачака, сјајно је показати да мачке и људи могу да комуницирају на овај начин“, рекла је Карен Мекомб, психолог са Универзитета у Сасексу.

Ако сте провели било које време у близини мачака, вероватно сте видели њихове „делимично затворене очи“ и израз лица, праћен спорим трептањем. Управо такав израз се тумачи као нека врста мачјег осмеха.

Према сведочењима власника мачака, људи могу копирати овај израз како би мачкама дали до знања да смо пријатељски расположени и отворени за интеракцију са њима. Тим психолога је осмислио два експеримента како би утврдио да ли се мачке понашају другачије према људима који споро, лагано трепћу.

У првом експерименту, власници су полако трептали у присуству 21 мачке из 14 различитих домаћинстава. Камере су снимиле лица власника и мачке, а резултати су показали да је већа вероватноћа да ће мачке споро трептати у присуству власника који се исто тако понашају.

Други експеримент укључио је 24 мачке из осам различитих домаћинстава. Овог пута нису трептали власници, већ истраживачи, који претходно нису имали контакт са мачком. Истраживачи су извршили исти процес спорог трептања као и код првог експеримента, уз испружену руку према мачки. Открили су да је, када споро трепћу, већа вероватноћа да ће им мачке опуштено прићи уз сличан израза лица.

„Ова студија је прва која је експериментално истраживала улогу спорог трептања у комуникацији мачка-људи", рекла је Мекомб.

„И то је нешто што можете да испробате са својом мачком код куће или са мачкама које сретнете на улици. То је одличан начин да побољшате везу коју имате са мачкама. Покушајте да сузите очи као што бисте то чинили у опуштеном осмеху, након чега ћете затворити очи на неколико секунди. Видећете да оне сами реагују на исти начин и можете започети неку врсту разговора“, додала је.

Ова вест није изненађење за љубитеље мачака. Истраживања су последњих година показала да су наши мачји пријатељи много више усклађени са својим укућанима, односно власницима, него што се раније претпостављало.

Сличност са власницима

Иначе, мачке одражавају особине личности људи са којима живе и то се препознаје по томе што осећају када је њихов власник тужан или узнемирен, а такође, показало се да умеју и да препознају људе по именима (иако често одлучују да их игноришу). Свакако, њихове везе са људима са којима деле животни простор су изненађујуће дубоке.

Није најјасније зашто мачке сужавају очи и спорије трепћу у присуству људи нарочито, али се то тумачи као средство за сигнализирање добрих намера.

У сваком случају, чини се да помаже у стварању бољих односа.

„Разумевање позитивних начина на које мачке и људи комуницирају може побољшати јавно разумевање мачака, побољшати добробит мачака и рећи нам више о социо-когнитивним способностима ове недовољно проучаване врсте“, рекла је психолог Тасмин Хамфри са Универзитета у Сасексу.

„Наши налази би се потенцијално могли користити за процену добробити мачака у различитим окружењима, укључујући ветеринарску праксу и склоништа“, додала је

(РТС)

БОНУС ВИДЕО

 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas