Sigurno ste primetili da današnje mačke odbijaju da jedu ostatke od ručka. I to je dobro.
Šokantno je koliko mnogo mačke mogu da pojedu i koliko mogu da se ugoje. Kada su male prava je milina gledati ih kako se raduju hrani, a onda se, odjedno, pretvore u lopte.
Pročitajte još: Devojka (22) uključila veš-mašinu, a posle minut je čula LUPANJE: Kada ju je otvorila, ŠOKIRALA SE (VIDEO)
Kao i ljudi i mačkama se menja metabolizam, pa im se vremenom kilogrami "lepe". Takođe, mačke koje ne izlaze iz stana ne bi smele da jedu kao one koje skaču po drveću i preskaču krovove.
Uvek dostupna hrana ili uobročena mačka?
Postoje dva pristupa ishrani mačaka. Prvi je da ih treba "uobročiti", baš kao i bebe. Drugi je da treba uvek da imaju dostupnu suvu hranu.
Mačići treba da dobijaju hranu češće, jer rastu. To ne znači da treba da dobijaju više, jer njihovi mali stomaci ne smeju da se "prepune". Do pete nedelje mačići obično sisaju i mjaukanjem daju do znanja da su gladni. U drugom mesecu već možete polako da ih uobročavate.
Do šeste nedelje se mače ne odvaja od majke.
Do trećeg meseca bi mače trebalo da jede ujutru (čim ustane) i predveče kuvanu hranu (sos ili konzerva), obično ribu. Suva hrana u granulama treba da im bude stalno na raspolaganju u slučaju da ogladne, ali i zato što im obezbeđuje potrebne vitamine i "struganje" zubića.
Odrasla mačka do kraja prve decenije života treba da jede dva puta dnevno. Obavezno je da dobije kuvanu hranu i granule. Pratite težinu mačke i nikada joj nemojte davati slatkiše. Naradite je mačijim slatkišima koji su od ribe.
Pročitajte još: Svojim ponašanjem pas vam mnogo govori: Evo kako da ga razumete
Mačke seniori i one koje doje treba da imaju poseban režim ishrane i o tome se posavetujte sa veterinarom.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU