Мачке су независна, мистериозна створења, а чак и најбрижнији власници могу случајно да ураде ствари које мачке доживљавају као издају.

За разлику од паса, мачка вас неће гледати преданим очима ако погрешите. Она ће једноставно одлучити да сте недостојни њене пажње. И неће бити тако лако поправити ово...
1. Да је додирнете када то не жели
Мачка није пас. Она не тражи стални контакт са особом и не треба је мазити сваких пет минута. За њу су личне границе светиња. А ако их прекршите, немојте се изненадити ако добијете шиштање, огреботину или равнодушан поглед као одговор.
Погрешно понашање власника:
- Помазите мачку док спава или само лежи.
- Узмете је кад очигледно није расположена.
- Миловање по стомаку је увек забрањено!
Главно правило: ако мачка изненада склони шапу, окрене главу или помери врх репа, упозорава вас да је време да престанете.
2. Да је гледате право у очи
Да ли сте икада приметили да вам мачка може прићи, али ако је погледате преблизу, она одмах одлази? Није зато што јој је досадно. Она је једноставно схватила твој поглед као изазов.
Зашто ово плаши мачке?
У свету мачака, буљење је изазов. Ако две мачке почну да се гледају у очи не трепћући, то значи да ће свађа да почне.
Који је исправан начин гледања на мачку?
- Ако ваша мачка гледа у вас, покушајте да полако трепћете. Ово је знак поверења.
- Не покушавајте да јој опсесивно ухватите поглед.
- Боље је да је погледате крајичком ока – тако вас неће доживљавати као претњу.
3. Игноришите њене захтеве
Мачке не мјаучу, не гребу намештај и не иду на неприкладна места без разлога. Ово је њихов начин комуникације. Ако власник не обраћа пажњу на такве сигнале, мачка или повећава казну или губи поверење.
Мјаукање може значити глад, досаду или захтев за пажњом.
Гребање намештаја је знак недостатка стубова за гребање или стреса.
Лутање кутије за отпатке – може бити узроковано прљавом кутијом за отпатке, неправилним отпадом или чак здравственим проблемима.
4. Форсирање комуникације са странцима
Мачке су веома опрезна створења. За њих је свака нова особа потенцијална претња. Ако их натерате да комуницирају, мачка ће почети да доживљава стрес и следећи пут ће једноставно побећи.
Како правилно представити мачку људима?
Нека нова особа игнорише мачку - онда ће одлучити да приђе сама.
Користите метод продужене руке - особа једноставно пружа руку и чека. Ако мачка жели, она ће је нањушити и одлучити да ли ће комуницирати. Дајте мачки времена да се прилагоди. Неким мачкама може бити потребно сатима или чак данима да се навикну на нове људе.
5. Коришћење усисивача у близини мачке
Ако сте приметили да је мачка под стресом кад год укључите усисивач, то јесте тачно. Зашто мачке мрзе усисиваче? Слух мачака је 4 пута оштрији од људског. Звук усисивача за њих је као пожарни аларм.
Како минимизирати стрес?
Пре чишћења, дозволите вашој мачки да оде у другу собу. Не усмеравајте усисивач директно у мачку, чак ни из шале. Укључујте усисивач постепено како би се мачка навикла на звук.
6. Игноришите њену потребу за ловом
Мачке су природно рођени ловци. Чак и ако живе у стану, морају нешто да лове и ухвате. Ако власник не пружи прилику да оствари овај инстинкт, мачка може почети да се понаша агресивно или оштети ствари.
Знаци да је мачки досадно
Напада ноге и руке.
Цепа намештај и завесе.
Почиње да јури замишљени плен.
7. Остављате прљаву мачју тоалетну кутију
Мачке су невероватно чисте животиње. За разлику од паса, они неће толерисати прљавштину у свом тоалету. Прљава мачја кутија није само сметња, то је за мачку прави стрес. Ако ваша мачка изненада почне да пролази поред вас, немојте журити да је грдите – можда је проблем у вама:
Чишћење тоалетне кутије на неколико дана није довољно!
Не постављајте кутију на бучно или незгодно место.
Очистите кутију за отпатке сваки дан - мачке не воле да користе прљави тоалет. Експериментишите са леглом - неке мачке не воле мирис или текстуру. Поставите кутију за отпатке на мирно место, далеко од буке и саобраћаја.
(Сенса)
БОНУС ВИДЕО