На непознатом терену, по било каквом времену, на отвореном или у земљиној утроби уз помоћ компаса спас је на видику
Хиљадама година људи су се оријентисали према сунцу и звездама, али по облачном времену били су приморани да прекину путовање, или да се ослоне на препознавање крупних делова рељефа и препусте срећи. Када је у 3. веку пре нове ере у Кини конструисан први компас, временске прилике више нису биле пресудне за навигацију, а временом су се одважили и на пловидбу по "дебелом мору".
Прочитајте још: Ако се нађете у опасности, помоћу овог дугмета можете позвати помоћ било где у свету (ВИДЕО)
Компас је навигациони инструмент за оријентацију - проналажење праваца на Земљи. Чине га магнетна игла која се слободно креће - ротира око осе и усмерава према магнетном полу Земље.
"Брунтонов" најпродаванији модел Труарц 20, фото: "Брунтон"
Канадски геолог и рударски инжењер Д.В. Брантон 1894. године, наручио је од искусног часовничара из Денвера (Колорадо), да по његовој замисли направи први џепни путни компас. Прецизни инструмент постао је светски познат и пружио је могућност планинарима, авантуристима, научницима, рибарима и војницема да пођу на путовања неоптерећени гломазном опремом, какви су комапси били до тада.
За време владавине цара Хоанг Тиа војници у ратном походу су се оријентисали уз помоћ колица са великом иглом која је показивала четири главне стране света, а справа се звала "чин-нан".
У 20. и 21. веку међу произвођачима класичних компаса са магнетном иглом настало је "свето тројство" које чине "Силва", "Рецта" и "Брунтон".
Компактан компас за оријентиринг - Силва АРЦ Јет ОМЦ, фото: "Силва
Прецизни уређаји компаније "Брунтон" из Вајоминга користе се као геодезијски инструменти широм света. Од професионалних, до једноставних алата за мапирање, користе их истраживачи различитих профила јер су робусни, лаки за употребу и веома поуздани.
Швајцарски армијски компас Рецта ДП6, фото: "Рецта"
Један од најпопуларнијих модела је Труарц 20 са немагнетним кућиштем, гуменом заштитом и трицијумским ознакама за употребу при оскудном светлу. Тежак само 100 грама, величине 2,5x6x10 цм, осим магнетне оријентације може да мери углове/нагиб, а са прецизном скалом допушта рад са картама свих врста. Има уграђено огледало, нишан, малу лупу и лењир.
Прочитајте још: СВЕТИ ГРАЛ међу опремом за боравак у дивљини
Труарц 20 може да мери углове/нагиб, а има уграђено огледало, лењир, лупу... фото: "Брунтон"
Брунтон компаси су обавезни део опреме разних експедиција, али се налазе и у навигационим комплетима неких ваздухопловних формација. Цена широко распрострањеног модела Труарц 20 је 75 долара.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ