Решавање укрштених речи и судокуа не спречава пад когнитивних способности, као што су памћење, расуђивање и размишљање, показује нова студија.
Идеја о томе да овакав вид задатака помаже очувању "здраве памети" у каснијим годинама живота, раније је била широко прихваћена. Али, нова шкотска студија показује да ефекат на когнитивне и менталне способности заправо не постоји.
Прочитајте још: Зашто се чешете док сте под стресом? Истраживачи открили разлог
Уместо тога, редовне интелектуалне активности током живота могу да појачају функционисање мозга у старијем добу, наводе истраживачи.
Студију, која је објављена у часопису British Medicak Journal, предводио је Роџер Стаф из болнице Абердин Ројал Инфирмари и Универзитета у Абердину.
Решавање проблема није спречло деменцију...
Утврђено је да ангажман у решавању проблема није заштитио појединце од опадања менталног и когнитивног здравља. Међутим, редовно ангажовање у интелектуално стимулативним активностима (дружење, разговори, излазак у биоскоп, позориште) повезано је са већим нивоом менталних способности у старости.
Одлазак у биоскоп и дружење је спречило!
Прошлогодишњи извештај Глобалног савета за ментално здравље препоручио је и да људи треба да обављају стимулативне активности као што је учење свирања музичког инструмента, дизајнирање одеће или баштованство, радије него решавање укрштених речи и судокуа, како би помогли функцијама мозга у каснијим годинама.
Прочитајте још: ГРЕШКА коју сви праве с кромпиром: Нутрициониста открива 3 правила како да не гоји и диже шећер
У закључку истраживања наводи се да ниједна студија није показала да било који ментални тренинг спречава деменцију.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ