Rešavanje ukrštenih reči i sudokua ne sprečava pad kognitivnih sposobnosti, kao što su pamćenje, rasuđivanje i razmišljanje, pokazuje nova studija.
Ideja o tome da ovakav vid zadataka pomaže očuvanju "zdrave pameti" u kasnijim godinama života, ranije je bila široko prihvaćena. Ali, nova škotska studija pokazuje da efekat na kognitivne i mentalne sposobnosti zapravo ne postoji.
Pročitajte još: Zašto se češete dok ste pod stresom? Istraživači otkrili razlog
Umesto toga, redovne intelektualne aktivnosti tokom života mogu da pojačaju funkcionisanje mozga u starijem dobu, navode istraživači.
Studiju, koja je objavljena u časopisu British Medicak Journal, predvodio je Rodžer Staf iz bolnice Aberdin Rojal Infirmari i Univerziteta u Aberdinu.
Rešavanje problema nije sprečlo demenciju...
Utvrđeno je da angažman u rešavanju problema nije zaštitio pojedince od opadanja mentalnog i kognitivnog zdravlja. Međutim, redovno angažovanje u intelektualno stimulativnim aktivnostima (druženje, razgovori, izlazak u bioskop, pozorište) povezano je sa većim nivoom mentalnih sposobnosti u starosti.
Odlazak u bioskop i druženje je sprečilo!
Prošlogodišnji izveštaj Globalnog saveta za mentalno zdravlje preporučio je i da ljudi treba da obavljaju stimulativne aktivnosti kao što je učenje sviranja muzičkog instrumenta, dizajniranje odeće ili baštovanstvo, radije nego rešavanje ukrštenih reči i sudokua, kako bi pomogli funkcijama mozga u kasnijim godinama.
Pročitajte još: GREŠKA koju svi prave s krompirom: Nutricionista otkriva 3 pravila kako da ne goji i diže šećer
U zaključku istraživanja navodi se da nijedna studija nije pokazala da bilo koji mentalni trening sprečava demenciju.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU