Музичка терапија један је од добрих начина да се убрза опоравак од можданог удара, показало је истраживање британских научника
Доктор Алекс Стрит спровео је студију на пацијентима у болници Аденбрук у Кембриџу. Установљено је да слушање музике подстиче активност мозга и подиже расположење, а самим тим и побољшава живот оболелих од можданог удара.
Прочитаје још: "Чини да леукемија буде блажа од обичног грипа": Чему све прибегавају пацијенти оболели од рака
У Великој Британији мождани удар је водећи узрок инвалидитета и узрокује проблеме са моторичким способностима, па свирање клавијатура, бубњева и удараљки, у знатној мери помаже пацијентима. Показало се да ова врста терапије помаже у рехабилитацији руку, побољшава спретност прстију и моторику, која је услед можданог удара била нарушена, враћа “у нормалу”.
Прочитаје још: На Старој планини расте биљка коју МОРА да има свака кућа
Музикотерапија побољшава и концентрацију, што је веома значајно ако се зна да су међу последицама можданог удара тешкоће са говором и памћењем. У студији др Стрита, како је пренео часопис “Топицс ин Строке Рехабилитатион”, за све године учествовало је 177 пацијената у 675 терапија.
Музичка радионица је помогла људима после шлога, али и пацијентима који су имали говорне проблеме!
Као корисна или врло корисна музичка терапија се показала за 139 пацијената, а од 52 пацијента који су испунили упитнике расположења након те терапије, дошло је до смањења депресивних епизода. Такође је примећен и позитиван утицај ове терапије код пацијената који су имали говорне и језичке проблеме.
Прочитајте још: Ова биљка је у Русији добила споменик, спасила је милионе живота, а расте и у Србији
Др Алекс Стрит је објаснио и како се терапија изводи да би била делотворна: пацијенти свирају музику са музичким терапеутом и одмах добијају непосредне повратне информације, кроз звуке које стварају.