Није тек тако настала крилатица да је лепа, квалитетна коса пола доброг изгледа сваке жене. Разумљиво је што постају забринуте када им опада више длака него што би требало, коса постаје танка и беживотна, а поготово уколико се толико прореди да се види кожа главе.
Зашто и када долази до претераног опадања косе, а шта се сматра нормалним губитком власи, објашњава дерматолог доцент др Татјана Радевић, из Клинике за кожне и полне болести Војномедицинске академије која каже: Под нормалним опадањем се сматра губитак од 60 до 100 длака дневно.
Прочитајте још: До здраве и лепе коже у три корака: Ово су кључне ставке за правилну негу
Појачано опадање се креће између 150 до чак 700 власи дневно. Да нешто са косом није у реду обично се примети приликом њеног чешљања или прања. Код петине популације појачано опадање присутно је у јесењем и пролећном периоду. Ова појава није забрињавајућа јер је привремена. После тога долази до поновног раста власи.
- За проређивање косе могу да буду одговорна бројна здравствена стања - каже др Радевић.
И пилуле за контрацепцију могу изазвати губитак косе
Међу најчешћим узроцима се наводе операције, болести праћене високом температуром, обољење штитне жлезде са смањеном функцијом. Ту су и аутоимуне болести, анемија са дефицитом гвожђа, недостатак витамина, минерала и протеина, тежи психички стресови, употреба одређених лекова за лечење епилепсије, као и лекови у терапији и превенцији тромбозе. За опадање и губитак косе одговорни су цитостатици, иновативни лекови за лечење малигних болести, али и контрацептивне пилуле.
Почетак опадања може бити постепен, а некада појачан и кожа главе почиње да се провиди. Уколико се ради о ареатној алопецији, коса може да опада и у печатима.
Генетски узрокована ћелавост се види тек после менопаузе, али је приметна већ после 40. године.
- Тада је важно да се пацијенткиње јаве лекару чим примете прве симптоме интензивнијег опадања косе, да би на време започеле терапију и зауставиле даљи процес - истиче др Радевић.
Прочитајте још: Затегните кожу лица и врата природним путем: Потребно вам је само 10 минута дневно
Постоји генетски узрокована ћелавост коју називамо андрогена алопеција, а подложне су и жене. Да би до тога дошло неопходно је заједничко деловање већег броја гена, које наслеђујемо од једног или оба родитеља. Код жена ова појава почиње да се уочава обично након менопаузе, иако процес тањења длаке креће око 40. године. За разлику од мушкараца, код жена се најчешће задржава предња линија косе према челу, а централни део се проређује.