Професор Бранислав Тиодоровић, епидемиолог и члан Кризног штаба за борбу против корона вируса, казао је јутрос да јуче на седници није било неслагања око мера за новогодишње празнике.
Изразио је бојазан за приватне журке, које ће бити организоване за дочек и позвао све да буду свесни да ће и они доћи на ред, а питање је да ли ће имати места у болницама. Тада је изнео и податак да нам је умрла девојка која је 1993. годиште.
- То је тешко питање али увек морамо пронаћи одговор. Ми имамо још једну тешку ситуацију иако на прави поглед изгледа да нам пада број позитивних, па и преминулих. Важно је да чувамо своје здравље, и здравље свих нас, где се крећемо. Овога пута ипак на други начин морамо да дочекамо Нову годину, и испратити стару која је била тешка и претешка, а да очекујемо Нову да буде здравија - рекао је проф. др Тидоровић.
Он је рекао да јуче није било неслагања око радног времена.
Прочитајте још: Италијани би да се вакцинишу, АЛИ под њиховим УСЛОВИМА
- Морам да кажем са задовољством да сам ја у петак на конференцији рекао да очекујем да ћемо бити сложни односно да нема дочека Нове године, а ни репризе. И то треба размишљати да се први јануар не претвори у оно што не бисмо желели. То знали и мање контаката. Ипак смо се договорили да раде кафићи и ресторани до 18 сати и 31. 13, и 1. јануара а да после до 20 сати раде све службе, продавнице, кафићи, ресторани. То све важи до 11. јануара када ћемо процењивати ситуацију - каже проф. Тиодоровић.
Према његовим речима, иза затворених врата није било ставова који би противуречили ономе што је медицински део штаба тражио.
Фото: Тањуг/Драган Кујунџић
- Са задовољством могу да истакнем чак и они који су били у тврди својим ставовима због економије није било јавних иступања. Видим да су медији покушали да истакну у први план да је било неслагања, али није. Нема организованог дочека Нове године, једино што мене сада плаши и моје колеге , јесте да ли ће те приватне журке можда бити један велики ризик - казао је он.
Свестан да ће их бити казао је да они који их организују и који иду на те журке треба да размисле да ће бити и они на реду а питање је да ли ће бити места у болницама.
Прочитајте још: Постоји СИГНАЛ који може да вам укаже на то ДА СТЕ ПРЕЛЕЖАЛИ КОРОНУ или да имате ДУГИ КОВИД, а да то и НЕ ЗНАТЕ
- Да ли ћемо моћи да хоспитализујемо све које треба. Пре неки дан нам је умрла девојка 1993. годиште. Зар то није страшно. Имамо младе. Преко 60 одсто хоспитализација је они који су радно активни. У броју преминулих преко 72 подсто су старији. Да ли мисле млади да су сигурни? За мене је важан податак када особа 1993. годиште премине - казао је он.
Ако дође до журки, истакао је, да ћемо после 15. или 20. јануара имати талас који неће бити мање жесток него овај:
- Гарантујем да нема никог да нема у породици или околини да је неко преминуо од короне.
На питање зашто се Кризни штаб састаје на свака два, три дана.
- Разлог је у веома великом оптерећњу здравственог система. Ми смо из медицинског штаба више пута у току дана у контакту. Ви сте у праву, људи желе више оптимизма. Није обо тренутка, стрпимо се сада, издржимо ово да бисмо могли да славимо следеће празнике - поручио је проф. др Тиодоровић.
Прочитајте још: Корона и грип су различите заразне болести, али ОВО ЈЕ КЉУЧ како их спречити
Казао је да је крива у благом паду, али је забрињавајући број преминулих који је на високом нивоу.
- Још су нам велики проблем болнице. Још има притиска у Београду, мало је боља ситуација у остатку Србије. Није још та тенденција да морамо да будемо опрезни - казао је проф. др Тиодоровић.
Рекао је да је убеђен да имамо колективни имунитет већи од 30 одсто.
- Надам се да ћемо уз вакцинацију у фебруару имати око 40 одсто, тако да можемо да размишљамо о ублажавању озбиљнијем мера тек тамо с пролећа. Онда можемо размишљати да смо на зеленој грани и да се враћамо животу пре овога - рекао је он и додао да још није примио вакцину, јер, како је рекао није још дошао ред на њега.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ