Зглобови не боле само због артритиса и реуме. До отежане покретљивости, бола, отока и трњења може да дође и услед формирања циста.
Накупљена течност обавијена мембраном неретко притиска околнинерв, што узрокује и слабљења мишића око захваћеног зглоба. Ова патологија, за разлику од артиритиса и реуме, чешће погађа младе људе између 20. и 40. године.
Прочитајте још: Сигурно га имате у кући: Једна кесица ОВОГ ЧАЈА уклања непријатан мирис ЗНОЈА
Др Никола Рогановић, реуматолог, каже да тачан узрок настанка циста није познат. Претпоставља се да настају услед прекомерне активности зглоба или тетиве, као и због повреда, дегенеративних промена или као последица развоја артритиса.
- Најутемељеније је уверење да до њиховог формирања долази због растезања ослабљеног дела зглобне капсуле, што за последицу има накупљање синовијалне течности - каже др Рогановић.
Најчешћа је "мртва кост" на ручном зглобу.
Најчешћа је ганглионска циста или хигром, у народу познатија као "мртва кост". То је доброћудна, лоптаста или овална избочина, испуњена течношћу. Ове цисте се најчешће јављају на горњој и доњој страни ручног зглоба, корену прстију шака. Некада се могу наћи у регији стопала и скочног зглоба, а ређе у рамену, дуж тетиве бицепса, близу укрштених лигамената колена или у делу листа ноге.
Цисте су безболне и после уклањања могу опет да се јаве Фото: Депозит
- Ове цисте су обично безболне, па није потребна никаква терапија и у великом броју случајева, циста се сама повуче, али понекад могу да буду болне ако притискају неки од нерава - истиче др Рогановић.
Када цисте трну ради се пункција.
Тада се могу јавити и трњење, осећај укочености или мишићна слабост. Код симптоматских циста се најчешће спроводи дренажа путем пункције цисте уз помоћ игле и шприца. Дијагноза је обично једноставна и често је довољан само физички преглед. Али, да би се искључила друга слична стања, пре свега тумори, најбоље је да се ураде ултразвук, рендген, магнетна резонанца.
Прочитајте још: У ОВОЈ ЧАШИ се налази најбољи ЛЕК против ОТИЦАЊА ногу које лети многе муче
- Пункцију најчешће раде реуматолози, а после циста може поново да се појави на истом месту и то се дешава у скоро 50 одсто случајева - каже др Рогановић.
Тада може да се примени и хируршко уклањање, али ни то не гарантује да се неће опет појавити
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ