Гојазни и особе са дијабетесом га често избегавају јер подиже шећер у крви и ствара наслага сала.
Уколико и ви, као и већина светске популације, обожавате кромпир, треба да знате да ова намирница може имати штетно дејство по здравље. Главна опасност лежи у чињеници да је у стању да брзо и рапидно подигне ниво шећера у крви, што умногоме зависи и од начина припреме.
Због високог гликемијског индекса, ова намирница се не препоручује, тачније саветује се да се њен унос ограничи код особа које имају дијабетес или су гојазне.
С друге стране, кромпир обилује бројним хранљивим састојцима који су корисни за здравље.
Влакна, калијум, витамин Ц и витамин Б6 заједно са мањком транс масти подржавају здравље срца. Кромпир садржи значајне количине влакана које помажу да се смањи укупна количина лошег холестерола у крви, а самим тим и да се смањи ризик од срчаних обољења.
Колин, битан хранљиви састојак који кромпир садржи, помаже код сна, покрета мишића, учења и памћења. Испоставило се и да захваљујући влакнима има потитиван утицај на варење.
Како наћи баланс и како га припремати да не подижу шећер, објаснила је за Мондо нутриционисткиња Марија Шубина.
"Да би се максимално искористила корисна својства кромпира, а смињила она штетна, потребно је придржавати се одређених правила. Прво је да увек бирате млади кромпир - његов гликемијски индекс је релативно низак. Друго, кувајте га у љусци, без гуљења или сецкања и то боље барен него пржен у уљу. И треће, најбоље је комбиновати га са другим здравим намирницама - салатама и свежим поврћем, осим што ће вас боље заситити, унећете више хранљивих материја у организам", каже Марија.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ