Тропске врућине једни подносе теже од осталих, а за то постоји медицинско објашњење
Док неким људима високе температуре пријају, други је јако тешко подносе.
На то колико нам смета врућина највероватније утичу и физиологија, али и психа, наводи за РТС др Ана Јеремић, лекар Дома здравља Вождовац.
- Постоји одређена физичка, односно биолошка разлика између сваког човека и постоји разлика у тим нашим терморегулационим механизмима. Почев од мозга, па разних других компоненти, до боје коже, дебљине кожног набора и свих осталих ствари које могу да утичу на то да ли боље или лоше подносимо врућину, да ли се лакше или теже знојимо, да ли се не знојимо уопште и свих других ствари - наглашава докторка.
Различити метаболички поремећаји такође утичу на то да неко теже подноси врућину, али велики утицај има и психа.
Прочитајте још: Да ли је ваше тело пуно ТОКСИНА? 12 СИМТОМА који указују на цревне болести, а познати су још од Хипократа
Шта нас хлади, а шта нас греје?
Када су овако високе температуре најважнија је хидрација, односно уношење довољне количине течности. На високим температурама више нам прија хладнија вода, јер нам брже расхлади организам. Међутим, не треба пити превише хладну воду, са пуно леда, и не треба је пити нагло, јер изазива микротрауме слузокоже грла и доводи до бола и до тога да постајемо подложнији бактеријским инфекцијама.
- Хладнија вода ће нас пре расхладити ако је пијемо постепено и полако, млака вода или вода собне температуре ако је пијемо у већим количинама постићи ће исти ефекат. Али битно је да знамо да морамо да пијемо доста течности - истиче докторка.
Бонус видео:
Пратите нас на Инстаграму и Фејсбуку