Вода може да буде и отров и лек.
Њен недостатак доводи се у директну везу са настанком многих болести, пре свега дијабетеса, док вишак течности може да повећа количину циркулишуће крви, погорша стање пред менструацију и бројне психијатријске поремећаје.
Прочитајте још: Сигурно сте погрешно радили: Рану никада не испирајте алкохолом!
Вода је опасна за дијабетичаре
Доктор Дејан Маринковић, ендокринолог Војномедицинске академије, каже да су најчешћа стања која су у директној вези са метаболизмом воде и дехидратација, инсипидни дијабетес, поремећај у раду надбубрежне жлезде:
- Стога не чуди да је најчешће прва терапијска мера у санирању ових обољења надокнада или смањење воде - каже Маринковић.
Дијабетес и количина воде су у опасној вези!
Када је реч о шећерној болести, која је најмасовнија, кључно је да се у периоду од њеног дијагностиковања до стабилизације пије што више воде.
- Вода је у овом периоду важнија од дијабетичне дијете и редовне физичке активности - каже Маринковић. - Јер, њена редовна употреба снижава вредности шећера, надокнађује велики губитак течности путем урина, спречава прекомеран губитак у телесној тежини, спречава електролитни поремећај, изразито висок раст шећера, раствара кетоне у циркулацији и што је подједнако битно успорава настанак хроничних компликација.
Прочитајте још: Висока влажност убија више од врућине! Највише је угрожена једна група људи
За кетоацидозу се пије 10 литара воде дневно
О значају воде говори и то да је у најтежој компликацији шећерне болести тип 1, кетоацидози, основна и прва терапијска мера форсирана рехидратација.
Фото: Депозит
- Пацијентима се у кетоацидози саветује да попију чак 10 литара течности у 24 сата - каже Маринковић. - Слична је примарна мера лечења ради стабилизације пацијента и у инсипидном дијабетесу, Адисоновој болести, синдрому мањка минералокортикоида...
Прочитајте још: Стаљинова омиљена посластица: ЧОКОЛАДИЦА која се прави од кравље крви, а деца је обожавају
Међутим, превише воде у извесним болестима и стањима може да изазове проблеме.
Превише воде "зароби" течност
- Најбољи пример је несвесна, стресом узрокована прекомерна употреба течности која доводи до лаког облика повећања запремине циркулишуће крви - каже наш саговорник.
Хипофиза "задржава" воду, али и многе психијатријске болести
Слично је и у предменструалном синдрому када се јавља феномен "заробљавања" течности. Овакав поремећај у озбиљнијим размерама се може срести у неким психијатријским поремећајима, као и у поремећају рада хипофизе, стања појачаног лучења хормона алдостерона и друго.
Прочитајте још: Вода и шећер нису сваком прва помоћ! Ако се неко онесвести тиме га можете убити
Доктор Маринковић каже да, без обзира на њене предности и мане, обичну воду никако не би требало замењивати разним, примамљивијим течностима:
- Одговарајући унос воде значи ни превише ни премало. Умереност је права мера када је у питању вода и то је вечита тајна здравог живота.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ