Све што треба да знамо о вирусу Западног Нила.
Вирус Западног Нила, појавио се у Србији. Заражени комарци откривени су у Београду, али за сада нема оболелих грађана.
Шта је вирус Западног Нила?
Грозница Западног Нила је инфективно обољење из групе зооноза, вирусне етиологије, које се на људе и животиње преноси убодом зараженог комарца. Вирус Западног Нила први пут је изолован и идентификован 1937. године у сливу Западног Нила, у области Уганде.
Прочитајте још: Пет намирница које ПУЦАЈУ од ПРОТЕИНА, а једноставне су за спремање! (ВИДЕО)
Након откривања вирус се проширио са Афричког континента на Блиски исток, делове Азије и Аустралије, централну и источну Европу и Медитеран. Данас је овај вирус најраспрострањенији арбовирус на свету.
Како се преноси?
Преношење инфекције на људе и друге животиње најчешће настаје убодом зараженог комарца. Комарци се заразе приликом сисања крви заражених птица. У ретким случајевима инфекција може да се пренесе путем трансфузије заражене крви, трансплантацијом ткива и органа и вертикално са мајке на дете (трансплацентарно и током дојења).
Вирус Западног Нила се не преноси међу људима путем контакта.
Фото: Пиксабеј
Симптоми
Код око 80% заражених особа инфекција протиче асимптоматски. Око 20% инфицираних особа има благу клиничку слику у виду грознице, главобоље, мучнине, повраћања, ређе се јавља оток лимфних жлезда или појава оспе на кожи груди, леђа или стомака. Поменути симптоми пролазе у току неколико дана, а у ретким случајевима могу трајати и више недеља.
Прочитајте још: Никада не купујте сир на пијаци и ову врсту јогурта! Нутриционисткиња Бранка Мирковић открила истину о млечним производима
Превенција
Надлежни, из Градског завода за јавно здравље, саветују да се предузму мере превенције како би се избегло заражавање вирусом.
- Избегавати излагање комарцима у време њихове највеће активности, од 19-00 часова.
- Избегавати подручја са великим бројем инсеката (шуме, мочваре и др.).
- Приликом боравка у природи и на отвореном користити средства (репеленте) која одбијају инсекте, на откривеним деловима тела.
- Носити одећу која покрива руке и ноге.
- У циљу смањења броја комараца у затвореном простору користити заштитне мреже на прозорима и заштитна средства (препарате) у виду таблета, течности и слично.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ