Sve što treba da znamo o virusu Zapadnog Nila.
Virus Zapadnog Nila, pojavio se u Srbiji. Zaraženi komarci otkriveni su u Beogradu, ali za sada nema obolelih građana.
Šta je virus Zapadnog Nila?
Groznica Zapadnog Nila je infektivno oboljenje iz grupe zoonoza, virusne etiologije, koje se na ljude i životinje prenosi ubodom zaraženog komarca. Virus Zapadnog Nila prvi put je izolovan i identifikovan 1937. godine u slivu Zapadnog Nila, u oblasti Ugande.
Pročitajte još: Pet namirnica koje PUCAJU od PROTEINA, a jednostavne su za spremanje! (VIDEO)
Nakon otkrivanja virus se proširio sa Afričkog kontinenta na Bliski istok, delove Azije i Australije, centralnu i istočnu Evropu i Mediteran. Danas je ovaj virus najrasprostranjeniji arbovirus na svetu.
Kako se prenosi?
Prenošenje infekcije na ljude i druge životinje najčešće nastaje ubodom zaraženog komarca. Komarci se zaraze prilikom sisanja krvi zaraženih ptica. U retkim slučajevima infekcija može da se prenese putem transfuzije zaražene krvi, transplantacijom tkiva i organa i vertikalno sa majke na dete (transplacentarno i tokom dojenja).
Virus Zapadnog Nila se ne prenosi među ljudima putem kontakta.
Foto: Piksabej
Simptomi
Kod oko 80% zaraženih osoba infekcija protiče asimptomatski. Oko 20% inficiranih osoba ima blagu kliničku sliku u vidu groznice, glavobolje, mučnine, povraćanja, ređe se javlja otok limfnih žlezda ili pojava ospe na koži grudi, leđa ili stomaka. Pomenuti simptomi prolaze u toku nekoliko dana, a u retkim slučajevima mogu trajati i više nedelja.
Pročitajte još: Nikada ne kupujte sir na pijaci i ovu vrstu jogurta! Nutricionistkinja Branka Mirković otkrila istinu o mlečnim proizvodima
Prevencija
Nadležni, iz Gradskog zavoda za javno zdravlje, savetuju da se preduzmu mere prevencije kako bi se izbeglo zaražavanje virusom.
- Izbegavati izlaganje komarcima u vreme njihove najveće aktivnosti, od 19-00 časova.
- Izbegavati područja sa velikim brojem insekata (šume, močvare i dr.).
- Prilikom boravka u prirodi i na otvorenom koristiti sredstva (repelente) koja odbijaju insekte, na otkrivenim delovima tela.
- Nositi odeću koja pokriva ruke i noge.
- U cilju smanjenja broja komaraca u zatvorenom prostoru koristiti zaštitne mreže na prozorima i zaštitna sredstva (preparate) u vidu tableta, tečnosti i slično.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU