Болна, гнојна, црвена и отечена кожа око нокта чест је пратилац шећерне болести, васкуларног дефицита, понекад и псоријазе и екцема.
Многи игноришу ове симптоме што може да доведе до дистрофије нокатне плоче.
Прочитајте још: Превише ВРУЋА вода убија УКУС чаја: Ово су ГРЕШКЕ које правимо приликом кувања
У посебном ризику су дијабетичари код којих ова инфекција може да захвати и дубље структуре коже.
Доктор Мирослав Динић, дерматолог Војномедицинске академије, каже да је пракса показала да су чешће инфекције заслона ноктију (део коже испод слободне ивице нокта на који нокатна плоча није залепљена), на рукама, јер су ту и повреде учесталије:
- Ситне прскотине на проксималном заслону нокта који се зове паронихијум, често су место уласка патогена, односно бактерија, најчешће стафилокока и стрептокока, такође и једне кваснице која се зове кандида - објашњава др Динић.
Ако су вам руке стално у води кожа и нокти пате
Од упале коже око нокта често болују и оне особе којима је посао такав да су руке стално у води.
- Када се појави гној као последица бактеријске инфекције, потребно га је евакуисати и узорак послати на микробиолошки преглед - каже др Динић. - На основу налаза бактеријског узрочника бира се одговарајући антибиотик. Уколико је у питању инфекција гљивицом - кандидом, прописује се лек из групе антимикотика. У начелу, оболели треба да избегавају контакт тог дела коже и воде, као и механичку иритацију места од заслона нокта према нокатној плочи.
Прочитајте још: Пилар гази 6. деценију и диктира модне ТРЕНДОВЕ: Ово су ТОП пролећне комбинације за жене у 50-им (ФОТО)
Код дуготрајне инфекције заслона ноктију, на ноктима се јављају гребени и бразде, а понекад се мења и њихова боја.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ