Када у организму постоји "оскудица" витамина Б12, директно "пати" наш нервни систем, угрожен је процес производње и потрошње енергије, онемогућено је правилно формирање црвених крвних зрнаца, под знаком питања је синтеза ДНК и хемоглобина...
Због чега је све важан витамин Б12, како организам реагује на његове смањене вредности, који су његови најзначајнији извори, говори доцент др Невена Ивановић са Катедре за броматологију Фармацеутског факултета у Београду.
Прочитајте још: Истраживање у Вухану показало да се после ковида 6 месеци осећају тегобе
Који симптоми могу да нам поруче да смо у дефициту са овим витамином? На шта они могу да укажу?
- Дефицит витамина Б12 се уочава кроз крвну слику, и то као мегалобластна анемија, уз присуство умора, слабости, губитка апетита. Може се манифестовати и у виду неуролошких симптома, попут утрнулости и пецкања у рукама и ногама, потешкоћа у одржавању равнотеже, слабог памћења, али и у облику депресије или конфузије - каже др Ивановић.
Да ли су најугрожени вегани и вегетаријанци?
Ако биљке не садрже витамин Б12, значи ли то да су вегетеријанци који не једу млечне производе и јаја, као и вегани, у старту прихватили да га се "одрекну"?
Вегани исхраном не могу да задовоље потребе...
Прочитаје још: ГРЕШКЕ које жене УПОРНО ПРАВЕ током менструалног циклуса
- Како већина вегетеријанаца конзумира или млеко (лактовегетеријанци) или јаја (ововегетеријанци) или обе намирнице, код њих унос витамина Б12 углавном није компромитован. Међутим, вегани исхраном не могу да задовоље те потребе. Они морају да користе у исхрани или намирнице фортификоване витамином Б12 или суплементе витамина Б12 - истиче др Ивановић
Прочитајте још: ПУШАЧИ, време је да очистите организам! Пет намирница које ИЗБАЦУЈУ НИКОТИН из тела
Ко не једе месо и јаја мора да пије лекове Фото: Депозит
- Дефицит може да буде и последица смањене ресорпције витамина Б12. Ово је чест случај код старијих људи код којих постоји атрофија слузнице желуца и смањено лучење желудачне киселине. У ризику су и особе које су имале операције на желуцу или им је уграђен гастрични "бај-пас" (интервенција која се користи код гојазних особа) или код оних са дијагнозом пернициозне анемије.
Прочитајте још: Пресудна за добар имунитет и штити организам од инфекција: Због овога треба да једете келерабу
Проблем могу да имају и особе које су на дуготрајној терапији лековима за смањење лучења жулудачне киселине или антагонистима Х2-рецептора, или оне са инфламаторним обољењима гастроинтестиналног тракта - објашњава др Ивановић.
ПРАТИТЕ НАС НА ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУК