Цимет има пријатан укус и топао мирис који га је учинио популарним у кувању.
Цимет је омиљени зачин у домаћинству и вековима се користи широм света.
Цимет има антивирусна, антибактеријска и гљивична својства
Сматра се да цимет има многа лековита и умирујућа својства и често се користи у кинеској биљној медицини. Препознатљив мирис и укус цимета потиче од етеричних уља садржаних у кори, званих цинанамалдехид.
Прочитајте још: Да ли сте пробали КЕСТЕНОВ МЕД? Лечи бактерије, срчани мишић и помаже опорављању плућа код пушача
Садржи антиоксиданте
Цимет такође садржи велике количине антиоксиданса полифенола. Антиоксиданси могу да помогну при заштити организма од болести и налазе се у воћу, поврћу, биљу и зачинима. Утврђено је да антиоксиданти у цимету имају противупално дејство.
Здравље црева
Неки зачини, укључујући цимет, имају пребиотичка својства која потичу раст корисних бактерија и помажу у сузбијању раста патогених бактерија. Стога редовно укључивање зачина у исхрану може да помогне у побољшању здравља црева. Цимет је такође користан извор мангана и садржи мале количине калцијума и влакана, пише Хеалтхлине.
Смањује крвни притисак
Постоје неки докази који указују на то да је конзумација цимета повезана са краткотрајним смањењем крвног притиска.
Прочитајте још: Остало вам је зимнице? Направите укусну чорбицу од ПЕЧЕНИХ ПАПРИКА (РЕЦЕПТ)
Ублажава пробавне тегобе
Екстракт цимета годинама се користи за ублажавање гастроинтестиналних проблема у источној и западној медицини. Описан је као карминатив, познат по пробавним, антимикробним и противупалним својствима. У традиционалној ајурведској медицини уље циметове коре се користи за лечење надутости и пробавне неравнотеже.