Oglas
Oglas
· · Коментари: 0
ЛЕК ИЗ ПРИРОДЕ

Научно ДОКАЗАНО! Да ли знате да је ПОТОЧАРКА најздравије поврће на планети које помаже код најтежих болести? (РЕЦЕПТИ)

Традиционална народна медицина подсећа нас на неке заборављене дарове природе који се налазе свуда око нас

1649540036_watercress-g4b554981e_640.jpg
Фото: Пиxабаy
Oglas

Навикли смо да је виђамо у салатама у луксузним ресторанима широм света, иако можда и не знамо о којој биљци је реч. Оно што вероватно знамо је да је изузетно укусна, али о њеним невероватним лековитим својствима сазнаћемо тек увидом у старе народне рецепте. 

Прочитајте још: Да ли можете да решите најкраћи ИQ ТЕСТ открива колико сте интелигентни?

Хипократ, који се сматра оцем мединицине користио је поточарку за лечење зубобоље и болести грла, посебно код промуклости. Стари Грци, Египћани и Римљани користили су је као средство за враћање енергије, док су египатски фараони својим робовима давали да свакодневно испијају сок од поточаркекако би одржали снагу, а тиме и продуктивност. Осим тога, поточарка је била омиљена салата на јеловнику римских царева јер се сматрало да рашчишћава мисли и помаже у доношењу важних одлука. Персијски војници су према краљевом наређењу морали конзумирати поточарку како би задржали здравље и снагу за маршеве и борбу.

У народу је познато да поточарка ублажава болести дисајних путева, помаже код срчаних обољења, код болести бубрега и мокраћних канала, поспешује рад метаболизма, чисти плућа и крв....

Поточарка зауставља и смањује оксидативни стрес и повећава антиоксидациони учинак. Поточарка утиче на размену хемијских једињења у нашем метаболизму и регулише поремећаје који настају, што је значајно у приступу лечења природним путем.

Прочитајте још: Данас славимо ТРИ велика светитеља: Ево које обичаје морате да испоштујете

У народу је познато да поточарка ублажава болести дисајних путева, помаже код срчаних обољења, код болести бубрега и мокраћних канала, поспешује рад метаболизма, чисти плућа и крв, помаже код умора и малаксалости, повољно делује код дијабетеса, ублажава грозницу, помаже код обољења јетре, лечи кожне тегобе, стимуше раст косе, олакшава реуматске тегобе. Ова биљка пикантне ароме још и чисти крв, освежава, подстиче апетит и прочишћава цео организам. Код аутоинтоксикације – токсемије, препоручује се конзумирање поточарке након дугог зимског периода. Поточарка у народној медицини има велику примену у лечењу и то као свежа и у облику свежег сока.

Научна потврда лековитости
Лековитост ове биљке потврђена је и бројним научним студија. Студија објављена у часопису Бритисх Јоурнал оф Нутритион, доказала је да редовно конзумирање мањих количина ове биљке може спречити рак простате и дебелог црева. Поред тога, истом студијом је доказано да облози са поточарком значајно утичу на сузбијање тумора на жлездама и лимфним чворовима.Истраживачки тим са Универзитета у Саутемптону започео је истраживање, које настоји да докаже делотворност ове биљке у лечењу рака дојке, али и других врста унзапредовалих ћелија тумора. Досадашња истраживања ове групе научника показала да поточарка садржи знатне количине споја названог фенилетил изотиоцијанат (ПЕИТЦ), који има снажна антиканцерогена својства.

Прочитајте још: КАКО СЕ ПИШЕ: Да ли је правилно "МРШАВИТИ" или "МРШАТИ"? Многи праве грешку

Корисна је чак и при спољашњој примени, чисти и зацељује оштећену кожу, делује против мрља и пега по кожи, а делотворна је и против опадања косе. Јача желудац, јетру и дебело црево, регулише функцију жучне кесе, а уз све ово веома је лековита за здравље очију. У спољасњој употреби, користи у облику облога које делују против реуме и мишићних болова. Сок од поточарке намазан на кожу изванредно лечи дерматозе и акне. Ако желите имати гладак и ружичасти тен, препустите се зеленој поточарки. Позната је као ефикасан тоник за косу јер спречава опадање косе и подстиче њен раст и густоћу.

Прочитајте још: ДОБРО ЋЕТЕ СЕ НАМУЧИТИ: Само они са "оком соколовим" могу уочити ЖЕНУ на слици (ФОТО)

Поточарка, иако изгледа „слатко“ заправо је љуткаста. Најбоље  је користи док још није процветала, због смањене дозе љутине. Користимо је у салатама, као зачин, чај, свеже исцеђен сок, у облику капи и тинктура. Такође се користи у припреми пита и као прилог главном јелу, додатак супама, варивима и сендвичима.

Чај од поточарке

Једну кашику свеже, опране поточарке ситно изрежите и прелијте са 200 милилитара кључале воде. Поклопите и оставите да одстоји 15 до 20 минута, а затим процедите. Током дана пијте 2 до 3 шољице овог чаја.

Сок од поточарке

Једну шаку свеже поточарке оперите и уситните у соковнику. Исцеђеном соку додајте воду у односу 1:5 (100 милилитара сока на 500 милилитараводе).Узимајте кашику овог сока три пута дневно.

Тинктура од поточарке

Прочитајте још: Зашто се каже "КАО ДА ЈЕ ПАО С КРУШКЕ"? Нећете веровати какво значење се везује за ову воћку

Прелијте 30 грама свежих листића поточарке са 150 милилитара алкохола од 20% те оставимо да стоји  5 до 7 дана. Тинктуру узимамо три пута дневно тако да једну чајну кашичицу додамо у чај или воду.

Поточарка као облог

Поточарку можемо користити и као облог, а количина зависи од величине ране. Лишће изгњечимо те стављамо на оштећено место на кожи, замотамо завојем и оставимо да поточарка делује неколико сати. Рану је потребно пре дезинфиковати.

Прочитајте још: Музика током тренинга: Да ли нам заиста помаже да вежбамо боље?

Супа од поточарке

Добро опрати и исецкати 2 свежња , па огулити и нарезаи на ситне коцкице  пола килограма кромпира. Кувајте око 30 минута, а пред крај кувања по жељи зачините. Додајте со, млевени црни бибер, мушкатни орашчић. Охлађену масу можете блендером уситнити да би добили густу, кремасту супу.

Бонус видео:

 

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas