Правила за причешће на Васкрс и друге велике празнике односе се на пост и молитву
Причешће је једна од светих хришћанских тајни, а обавља се на светој литургији. Најважнијим моментом током ове службе у цркви се сматра освећење хлеба и вина које врши свештеник. Овим се, према веровању, они претварају у тело и крв Исуса Христа.
Примање причешћа је начин да се верници сједине са Христом, а могу му приступити сви који се за причест припреме. Припрема су пост и молитва који чисте душу, а пре примања причести свештеник исповеди вернике. У свакој парохији се уреди кад је исповест - да ли после вечерње службе претходног дана или пре саме литургије истог дана.
У стара времена, био је обичај да се верници причешћују сваке недеље, а данас се сматра да је важно причестити се најмање четири пута годишње. Уз Божић и Васкрс, причест се прима и после Госпојинског и Апостолског поста.
Верници примају причест и на Крстовдан и Усековање, а ко жели може да се причести и сваке недеље на литургији.
Посебно питање односи се на жене у менструалном циклусу, а меродавним се сматра мишљење патријарха Павла. Он је писао да тада жена може да иде у цркву, као и да целива иконе, али да не би требало да се причешћује.
Све евентуалне недоумице, као и питања разрешења од поста, верници треба да провере са својим свештеником.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ