Период од последњих сада већ нешто више од годину и по дана пандемије негативно је утицао на психу многих људи.
Оваква реакција на трагедију која нас је задесила је сасвим нормална и свакако не би требало да буде предмет осуде. С друге стране, људи ипак треба да ураде све што могу како би психички ојачали за суочавање са свим текућим изазовима, али и онима који их тек очекују у будућности. Психолог Илејн Шпангин сматра да постоје три ствари које нам могу помоћи да будемо психички спремнији за живот у нашем непредвидивом свету, а то су:
Прочитајте још: Муж је оставио пет дана након што је остала у инвалидским колицима: "Рекли су ми да никада нећу проходати, али ОН је променио све"
Обављање активности које нас испуњавају
Врло је важно да верујемо у оно што радимо, посебно ако нам је то професија, а не да само обављамо активности за новчану надокнаду. Паре јесу битне, али људима је потребно нешто више, због чега ће пуни ентузијазма устати из кревета и кренути у нове победе. Ако се још нисте пронашли у нечему, не очајавајте. Направите списак ствари које волите да радите и крените да се усавршавате у њима. Ко зна, можда ће нека од ових активности постати ваша професија, а ако и до тога не дође, у сваком случају ћете дати свом животу нови смисао.
Склапање нових пријатељстава и одржавање постојећих
Без здравог односа са другим људима, нећете далеко догурати у животу. Пријатељи су наш ослонац када ствари крену по злу. Они су ту да нас утеше, мотивишу и помогну нам да пребродимо проблеме на све могуће начине. То посебно долази до изражаја у околностима пандемије, када нам је потребна сва подршка коју можемо да добијемо.
Прочитајте још: Српски Чилеанац: Једем пуњене паприке и остајем у Србији, јер имате нешто што нема нико! (ВИДЕО)
Упражњавање здравих навика
Ми као појединци имамо неке лоше и добре навике. У стресним тренуцима ове прве долазе до изражаја, што нам отежава решавање горућих проблема и чини нас психички слабијим. Здраве навике, с друге стране, пожељне су и у добрим и лошим временима. Натерајте себе да их упражњавате, јер ћете једино тако достићи ниво менталне стабилности довољан за преживљавање најтежих момената, али и помагање другима који зависе од вас.