Космонаути при погледу на Земљу доживљаају промену свести названу "ефекат прегледности или "овервиw еффецт"
Оно што доживљавају астронаути заснива се на сензацијама које произилазе из погледа на Земљу из свемира, видевши нашу планету као крхку насељену сферу која "виси у празнини" и заштићена је само танким слојем атмосфере.Границе држава и национални сукоби изгледају потпуно безначајно, док су рањивост планете и потреба да се она заштити - очигледне.
Прочитајте још: Ким Џонг Унов деда је био ПОЧАСНИ грађанин Београда, а ево шта је ОСТАВИО у српској престоници (ФОТО)
Руски астроналут, Александар Мисуркин, који је дуго боравио на Међународној свемирској станици, каже:
"Она је тако лепа, наша планета, тако мала и беспомоћна. Наша атмосфера је танка-танка свилена љуска. Ваздух је за нас тако обична ствар. Трчиш - дишеш, ходаш - дишеш. А кад је гледате са стране - мислите - колико је крхка и како је лепа".
Атмосфера је танка, а планета је мала и беспомоћна,
Иначе, израз "овервју ефект" први је поменуо 1987. године писац Френк Вајт у књизи "Ефекат прегледности - истраживање свемира и човекова еволуција", а 2012. године снимљен је документарни филм "Овервиеw".
Психолози кажу да је овај ефекат битан део одржавања менталног здравља на свемирским мисијама које дуго трају.
Људи кажу надам се да ћу отићи на небо када умрем, али много греше - већ су ту!
Амерички астронаут Џим Ловел, који је давне 1968. био на мисији "Аполо 8", убрзо је схватио да је њихово путовање више од "само" свемирског лета
- Људи често кажу: "Надам се да ћу отићи на небо када умрем", али ако размислите стижете на небо када се родите, Бог нам је дао позорницу на којој играмо, а како ће изгледати представа, зависи од нас" - рекао је Ловел.
Прочитајте још: ВАНЗЕМАЉЦИМА смо пре 43 године послали ПЛОЧУ, нећете веровати шта је на њој СНИМЉЕНО!
Негативни психолошки изазови људског свемирског лета добили више пажње од - потенцијалних користи
Према студији из 2016. године, коју је објавило Америчко удружење психолога примећено је да су негативни психолошки изазови људског свемирског лета (попут изолације и могуће нетрпељивости међу члановима посаде) добили више пажње од - потенцијалних користи.
"Ефекат прегледности" може бити један од најзначајнијих аспеката свемирског лета и може представљати важан заштитни слој против неких психолошких ризика свемирских мисија" - пишу аутори и наглашавају да јак осећај страхопоштовања може помоћи члановима посаде да заједно раде на мисији. "