Према најновијем истраживању, како се Плутон удаљава од Сунца, полако на њему нестају гасови који га окружују.
Плутонова ретка атмосфера састоји се углавном од азота са понешто метана и угљен-моноксида. С обзиром на то да на тој планети долази до снижавања температуре, изгледа да то узрокује поновно смрзавање азота при чему долази до губљења атмосфере, пише Сциенце Алерт.
- Научници још од 1988. путем технике окултације прате промене у Плутоновој атмосфери - рекао је планетарни научник Елиот Јанг с института Саутвест Рисерч Институт (СwРИ) у Тексасу.
- Мисија Њу Хорајзонс добила је одличан увид у њену густину током лета 2015. која се до тада удвостручавала сваке деценије. Но, наша запажања из 2018. показују да тај тренд престаје након 2015. - додаје Јанг.
Прочитајте још: Шта кажу истраживања? Да ли су леворуки људи заиста паметнији од десноруких
Планине и океани на Плутону?
Плутонова атмосфера настаје након испаравања леда с површине планете. Овој патуљастој планети потребно је тренутно око 248 земаљских година да направи један круг око Сунца, при чему се чак у једном тренутку приближио нашој звезди на 30 астрономских јединица (АЈ); односно на 30 пута удаљености између Земље и Сунца.
Но удаљеност између Плутона и Сунца ипак расте, при чему тај планет добија све мање Сунчеве светлости и има све ниже температуре. Пораст густине атмосфере примећен 2015. најверојатније је последица топлотне инерције - заостале топлоте заробљене у леду од азота.
- То се на пример догађа када Сунце загрева песак на плажи. Сунчева светлост је најинтензивнија у подне, али песак наставља да упија топлоту током поподнева па је најтоплији у касним послеподневним сатима - рекла је планетарна научница Лезли Јанг са СwРИ-ја.
Прочитајте још: Пет УЗНЕМИРУЈУЋИХ знакова да сте духовно надарени - Ствари које виде и осећају само ПОСЕБНИ људи
Плутон се можда више не сматра планетом, али је ово небеско тело и даље врло интересантно астрономима. Научници су тако последњих година установили да на Плутону постоје планине са снежним врховима, а испод његове површине текући океани.