Крсна слава носи са собом бројне обичаје којима се радује цела породица, али и гости који посећују домаћине
Обичаји за прславу крсне славе разликују се од села до села, посебно у различитим крајевима Србије. Тако се и на самом југу Србије светац обележава уз посебне и специфичне обичаје.
Прочитајте још: Знате ли зашто је манастир ЖИЧА ЦРВЕНЕ боје? Ми имамо одговор!
Обичаји дизања славе и данас су заступљени у готово свим домаћинствима у Јужној Србији. Негде се то зове и "дочекивање" или "резање колача".
Прочитајте још: Манастир Куманица крије НАЈВЕЋУ СРПСКУ ТАЈНУ: Мошти Светог Саве НИСУ СПАЉЕНЕ?!
Некада када су и свештеници живели далеко, зато се овде задржао обичај да колач ломи домаћин са блиским комшијом, који се за ту прилику зове поп, а негде и просто колачар.
У овим крајевима Србије се верује да нови дан почиње после вечерње службе, дакле око 18 сати. Зато свеца домаћини почињу да прослављају дан уочи праве славе. У кућу се тада дочекују гости, светкују, једу и пију, а у неким се крајевима по првом госту који на Лучиндан уђе у кућу предвиђа каква ће бити зима.
Прочитајте још: Писмо МАСОНА које се ПРЕПРИЧАВА: Испровоцираћемо социјалну КАТАКЛИЗМУ и отворити врата ЛУЦИФЕРУ
Некада када су и свештеници живели далеко, у удаљена села ретко када да је свештеник, па чак и кум, свраћао да пресече колач и очита молитву. Зато се овде задржао обичај да колач ломи домаћин са блиским комшијом, који се за ту прилику зове поп, а негде и просто колачар.
Прочитајте још: Тражите је на ПОГРЕШНОМ месту! Вељко тврди да се АТЛАНТИДА налази на дну ДУНАВА, поседује и ДОКАЗЕ
На самом југу слава не може да прође без здрављења. Са "здрав си" и "Бог ти дао здравље" гости целог дана и ноћи међу собом прослеђују чашу, једни друге задиркују, а заправо се часте лепим и искреним жељама. Некада је то била чаша ракије, али све чешће у њу сипа пиво или неко друго алкохолно пиће, како се не би толико брзо опили.
У наше време се жене једнако здраве као и мушкарци, а то је пиће које и даме преферирају.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ