Већина људи воли да мисли да смо искрени према себи и не настављамо да лажемо сами себе из порицања или погодности. Једно истраживање показало је 4 принципа самообмане, сви су из јаких разлога.
Да ли сте икада себи рекли лаж јер би вам бло тешко да поднесете истину? Према истраживању објављеном у часопису Пхилосопхицал Псицхологy, не бисте били једини. У ствари, чини се да је то прилично уобичајено и прилично предвидљиво, при чему психолози идентификују четири принципа самообмане, пише мбг.
Ево четири фазе кроз које пролазимо када себи говоримо лажи, према овом истраживању:
1 . Преуређују своја уверења
Прва стратегија самообмане коју су описали психолози јесте реорганизација веровања, која у суштини значи убеђивање себе у нешто тако што желите да нешто друго буде истина.
На пример, ако је отац уверен да је његов син добар ученик, а син доноси лоше оцене, он може прво да каже да тај предмет није важан или да наставник није добро објаснио градиво.
2. Селекција чињеница кроз свесну акцију
Следећа стратегија јесте "селекција чињеница кроз сввесну акцију". То укључује избегавање људи, места и/или ствари које би могле да изазову когнитивну дисонанцу представљањем чињеница које се противе вашим уверењима. У поменутом примеру са отцем и сином ова стратегија би могла изгледати као да отац прескаче родитељски састанак.
3. Сумња у кредибилитет
Лако је сумњати у некога или нешто када поткопавате његов кредибилитет, па је то трећа стратегија идентификована у том истраживању. На крају крајева, ако нема јасног доказа, визуелног (или на други начин опипљивог) доказа, лакше је негирати проблематичну истину.
4. Стварање чињеница из двосмислености
И на крају, имамо оно што истраживачи називају „генерисањем чињеница из двосмисленог стања ствари“. То укључује погрешно тумачење ситуације на начин који веома згодно функционише са причом коју сте већ смислили у својој глави.
На пример, ако љубазни наставник математике нежно сугерише да се син не сналази, а отац би очекивао јасну изјаву у случају потешкоћа, он може тумачити значајну љубазност и благ опис као позитиван процена способности његовог сина.
Зашто људи себе лажу?
Поред жеље да схвате методе које користимо да лажемо себе, психолози су такође желели да открију зашто то уопште радимо. И која је њихова теорија? Самообмана чува нашу слику коју имамо о себи и помаже нам да останемо мотивисани.
"То нису злонамерни начини чињења ствари, већ део основне когнитивне опреме људи да сачувају свој устаљени поглед на себе и свет“, објашњава Њуен и додаје: "Ова когнитивна тенденција је катастрофална у временима радикално нових изазова који захтевају брзе промене у понашању“.
Сенса
Бонус видео: