Није увек лако препознати да неко лаже
Док неке особе речи и манири одају, друге говоре измишљотине с узнемирујућом лакоћом. Међутим, психолози тврде да ипак постоје одређени знакови који издају оне који не говоре истину.
Када неко лаже, било да је реч о ситној измишљотини или великој лажи, улази у стање стреса. А кад се то догоди говор тела се промени. Према психолозима ових пет "нервозних" навика одају лажљивца.
Говор тела који открива лаж
Очи
Не каже се без разлога су очи огледало душе. Оне лако могу да открију да особа лаже.
"Када особа лаже, мозак се јако труди да супротну страну увери да говори истину", каже америчка терапеуткиња Колин Вен.
"Очи се не помичу праволинијски, већ 'јуре' около док мозак обрађује информације. То се зове 'микропомерање' и догађа се подсвесно, у покушају да се избегне разотркивање. Лажљивац такође може да склања поглед", тврди она.
Глас
Још једна невољна реакција на нервозу која се може догодити када неко лаже је промена гласа. Докторка примећује да је то често карактерисано необичним порастом или падом вокалног тона.
"Напетост у гласу јавља се када се трудите да вас не ухвате у лажи. Висина тона, гласноћа или обоје могу да се промене", каже она. Такође, особа која лаже може да говори пребзо, да муца или превише размишља око онога што ће рећи.
Уста могу да постану сува, а дах постаје плићи него иначе. Све је то последица стреса изазваног лагањем.
Руке
"Особа која лаже може да стисне шаке, стави руке у џепове или их прекрсти", каже терапеуткиња. Свако од ових понашања указује на напетост у телу и такође може да буде несвесна метода заштите због непријаности од стреса који настаје лагањем.
Покрети
Пред стресном ситуацијом многи "не могу да нађу место". Иста ствар се догађа с лагањем.
"Кад појединци лажу, често имају проблема с мировањем и дешава се да се померају у столици, лупкају ногама или чак корачају напред назад", каже терапеуткиња.
Одступање од свог основног понашања
Необичајено понашање за једну особу, може бити нормално понашање за другу. Зато је важно разумети како се неко обично понаша како бисмо га боље уочили у лажи.
"И особа која је искрена, а интровентна може да избегава контакт очима. Дакле, морате да знате какво је нечије понашање, да бисте препознали када не говори истину. Свака навика која одступа од тога, може бити знак да неко не говори истину", тврди психолошкиња.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ