“Ринге, ринге раја, дош’о чика Паја…” песма је коју је скоро свако од нас певао кад је био мали, а многи не знају тужну причу коју она крије
Песмица „Ринге, ринге, раја“ се у 17. века у Лондону односила на кугу, опаку болест која је односила животе. Међутим, песма је настала пуно пре тога.
Сматра се да је ово у почетку била дечја игра која се заиста играла око ружиног дрвета, које је у паганизму било симбол живота, светлости, надарености натприродним моћима.
Кијање, које се спомиње у песми, симболизује излазак душе из тела. Пагански народи су веровали да душа може да нам побегне из тела приликом јаког кијања, због чега се и развио обичај да се приликом кијања рука ставља на уста и нос.
Тек касније, много касније, са открићем бактерија и вируса, стављање руке на уста постало је начин да се спречи ширење болести
“Ринге, ринге раја, дош’о чика Паја…” песма је коју је скоро свако од нас певао кад је био мали. Играли смо се с њом, “закуцавали”, смејали… многи је и данас певају својој деци, али прича која се крије иза ње све је само не фикција.
Иако се већ неко време пева у измењеној верзији, оригинал је изразито мрачан и бизаран.
“Ринг” на енглеском значи прстен или круг, а први стих у оригиналу на енглеском “Ринг оф Росес” означава прве симптоме куге – црвене колутове на кожи.
Изворно, песмица иде овако:
Ринг-а-ринг о’ росес,
А поцкет фулл оф посиес,
А-тисхоо! А-тисхоо!
Wе алл фалл доwн.
Цоwс ин тхе меадоwс
Еатинг буттерцупс
А-тисхоо! А-тисхоо!
Wе алл јумп уп.
У преводу:
“Направи круг од ружа, Џепове напуни цвећем, А-пћих! А-пћих! Сви падамо.
Краве на ливади једу љутиће! А-пћих! Сви скачемо!”
Дакле, у енглеској верзији се не спомињу чика Паја, јаја, јасле и чучање.
Ради се о опакој болести која коси децу пред собом. Зато текст каже: прстен од ружа, пун џеп букета, а-пћих, сви падамо…
У овој песми помињу се два цвета — ружа и жабљи цвет. Један је црвене боје, попут црвених прстенова који представљају симптоме куге, а други цвет је жут и традиционално се користио као лек против грознице, упала, реуме, иритација коже и слично…
Песмица се певала слично као и код нас: деца се ухвате за руке и формирају коло око једног детета, играју око њега и певају песму. Ко је најспорији у колу у следећем кругу стоји у средини, постаје росие (ружица).
Симболично, дете у средини представља особу оболелу од куге, саму, изоловану. У каснијим верзијама, дете које стоји у средини на крају песмице пољуби некога из кола и тако га „зарази“ да оно постане ружица, те замене места…У нашој верзији, дете у средини представља мућак. Деца се врте у колу и певају песмицу. На крају сва деца чучну (симболично попадају). Које дете закасни, постаје мућак и иде у средину…
(Крстарица)
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ